more_horiz
Gospodarka

Projekt systemu kaucyjnego przyjęty przez rząd. Plastikowe butelki będą do zwrotu

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 13:54
Rząd przyjął projekt ustawy o wprowadzeniu systemu kaucyjnego. Ma on objąć m.in. butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku do 3 l, szklane wielokrotnego użytku do 1,5 l i puszki metalowe do 1 l. Do każdego z tego typu opakowań doliczona zostanie kaucja, której wysokość zostanie określona w rozporządzeniu.
Aby odebrać kaucję w sklepie, nie trzeba będzie okazywać paragonu, potwierdzającego jej wcześniejsze zapłacenie.
Aby odebrać kaucję w sklepie, nie trzeba będzie okazywać paragonu, potwierdzającego jej wcześniejsze zapłacenie.Foto: Shutterstock/Bignai

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Projekt ustawy mającej wdrożyć w Polsce system kaucyjny opublikowano na stronach RCL na początku kwietnia tego roku.

Uzupełniono go o dwa projekty rozporządzeń:

  • o wysokość kaucji za zwracane butelki i puszki;
  • w sprawie stawek opłat produktowych, które przedsiębiorcy będą musieli uiścić w przypadku nieuzyskania wymaganego poziomu recyklingu odpadów opakowaniowych lub jeśli nie przystąpią do systemu kaucyjnego.

Dobrowolnie dla mniejszych placówek

W ramach projektowanego systemu kaucyjnego, przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek napoje w opakowaniach objętych kaucją, będą musieli na tych opakowaniach umieścić informację o wysokości kaucji. Z kolei sklepy, które będą uczestniczyć w systemie, będą zobowiązane do zwrotu pobranej przy zakupie kaucji w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych objętych kaucją.

Do systemu mają wejść obowiązkowo sklepy o powierzchni powyżej 200 m2, które będą zobowiązane do zbiórki pustych opakowań oraz zwrotu kaucji. Dla mniejszych placówek będzie to dobrowolne, choć i tak będą musiały pobrać kaucję od objętych nią produktów. Aby odebrać kaucję w sklepie, nie trzeba będzie okazywać paragonu, potwierdzającego jej wcześniejsze zapłacenie.

Wysokość kaucji dla jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów; szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra, zostanie określona w rozporządzeniu.

Sankcyjna opłata produktowa

W ocenie skutków regulacji podano przykłady wysokości kaucji, które obowiązują w niektórych państwach europejskich.

W Chorwacji jest to 0,07 euro za opakowanie, w Niemczech - 0,25 euro dla wszystkich rodzajów opakowań, a w Finlandii wysokość kaucji jest uzależniona od rodzaju opakowania. Dla szkła jest to 0,1 euro, metalu 0,15 euro, a dla tworzywa sztucznego 0,10-0,40 euro w zależności od pojemności butelki.

Przyjęto ponadto projekt rozporządzenia w sprawie stawek opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań. Opłata produktowa ma charakter sankcyjny. Przedsiębiorcy będą musieli ją uiścić w przypadku nieuzyskania wymaganego poziomu recyklingu odpadów opakowaniowych bądź jeśli nie przystąpią do systemu kaucyjnego.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA