more_horiz
Gospodarka

Polskie i czeskie inspekcje pracy zacieśniają współpracę. Zajmą się egzekwowaniem zmian w unijnych przepisach

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 15:32
Przedstawiciele polskiej i czeskiej inspekcji pracy podpisali protokół o współpracy i wymianie informacji. Dokument reguluje m.in. kwestie zwalczania naruszania praw pracowniczych w Polsce i w Czechach. Główny inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko podkreśliła, że podpisany we Wrocławiu protokół, to efekt wieloletniej współpracy polskich i czeskich służb.
Protokół aktualizuje zapisy zawartego w 2005 r. dwustronnego porozumienia o współpracy. W podpisanym dokumencie znalazły się m.in. zapisy regulujące kwestie delegowania pracowników w ramach świadczenia usług.
Protokół aktualizuje zapisy zawartego w 2005 r. dwustronnego porozumienia o współpracy. W podpisanym dokumencie znalazły się m.in. zapisy regulujące kwestie delegowania pracowników w ramach świadczenia usług.Foto: Główny Inspektor Pracy/Twitter

- Dokument stanowi podsumowanie bieżących potrzeb, wzajemnych oczekiwań co do dalszych kierunków działania w świetle szeregu zmiana legislacyjnych, które miały miejsce w ostatnich latach, w szczególności na poziomie ustawodawstwa unijnego - powiedziała Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Zatrudnienie pracowników delegowanych

Protokół aktualizuje zapisy zawartego w 2005 r. dwustronnego porozumienia o współpracy. W podpisanym we wtorek dokumencie znalazły się m.in. zapisy regulujące kwestie delegowania pracowników w ramach świadczenia usług.

- Wynikają one z unijnych przepisów. Dokument odnosi się do przestrzegania przepisów dotyczących warunków pracy i zatrudnienia pracowników delegowanych do Czech i Polski, a także zwalczania nielegalnych praktyk naruszających prawa pracownicze w obu krajach - powiedziała inspektor.

"Dziś pojawiają się kolejne obszary"

Szef czeskiego Państwowego Urzędu Inspekcji Pracy Rudolf Hahnem pokreślił, że polska inspekcja pracy to instytucja, z którą czeski odpowiednik prowadzi intensywną współpracę.

- Dzisiejsze porozumienie zastępuje wcześniejszy dokument. W przeszłości częściej zajmowaliśmy się warunkami polskich pracowników w czeskich zakładach pracy, a dziś pojawiają się kolejne obszary - na przykład kwestie związane z delegowaniem pracowników - mówił Rudolf Hahnem.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA