Niemcy walczą z francuskim przemysłem nuklearnym. Polityczne fundacje są hojnie finansowane przez Bundestag
Niemcy dążą do osłabienia francuskiego przemysłu nuklearnego, używając do tego fundacji politycznych, które tworzą antynuklearną narrację, organizują szkolenia i wyjazdy dla liderów opinii i ekspertów - pisze francuski tygodnik "L’Express". Fundacje tego typu działają także w Polsce.
2023-06-29, 09:37
"Niemcy robią wszystko, co w ich mocy, aby francuski przemysł nie mógł cieszyć się tanią energią, a tym samym uzyskać znacznej przewagi konkurencyjnej" - pisze "L’Express".
- Od 30 lat obsesją Niemców jest dezintegracja EDF. Udało im się - oświadczył w grudniu 2022 roku były szef tego francuskiego koncernu energetycznego Henri Proglio, który wskazuje, że Niemcy na szczeblach europejskich chcą wykluczenia energii jądrowej z jakiegokolwiek mechanizmu wsparcia finansowego.
Wydatki Bundestagu na fundacje wzrosły
"L’Express" wymienia w swoim artykule fundacje Róży Luksemburg oraz Heinricha Boella, które przygotowują dokumenty z narracją antynuklearną, przyznają stypendia studentom i doktorantom, orientując elity na politykę przeciwko przemysłowi nuklearnemu.
Tygodnik zwraca uwagę na spotkania przedstawicieli tych fundacji z zagranicznymi przywódcami politycznymi, sojusz z niektórymi organizacjami pozarządowymi lub partiami ekologicznymi.
REKLAMA
"Fundacje korzystają ze znacznych środków finansowych" - wskazuje "L’Express".
Zdaniem tygodnika, wydatki Bundestagu na fundacje wzrosły z 295 mln euro w 2000 roku do ponad 466 mln w 2014 roku i 690 mln euro w 2023 roku.
Krytyka polskich planów jądrowych
Portal biznesalert.pl przypomina, że fundacja Heinrich Boell Stiftung działa także na terytorium Polski. Wydała w 2020 roku broszurę krytyczną wobec energetyki jądrowej.
"Wraz z nasilającym się kryzysem klimatycznym dyskusja nt. alternatyw dla węgla nabiera w Polsce tempa. Broszura przedstawia jeden z możliwych kierunków transformacji polskiego sektora energetycznego - rozwój energetyki jądrowej. Analiza wskazuje na wysokie koszty i długi czas realizacji, a także na niekompatybilność atomu z trendami unijnymi" - czytamy.
REKLAMA
Fundacja Boella w Polsce jest krytyczna wobec polskich planów jądrowych i uznaje je za trudne do realizacji.
PR24.pl, biznesalert.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA