Ile wyniesie inflacja na koniec roku? Prezes NBP podał prognozy

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podkreślił, że inflacja od paru miesięcy idzie w dół. W czerwcu wyniosła 11,5 procent - najmniej od ponad roku. 

2023-07-07, 16:11

Ile wyniesie inflacja na koniec roku? Prezes NBP podał prognozy
Premier Mateusz Morawicki zapowiedział, że przed końcem roku zapadnie decyzja m.in. o tym, czy kontynuować zerowy VAT na żywność. Foto: Shutterstock/bodnar.photo

Prezes banku centralnego poinformował, że według najnowszej projekcji inflacja na koniec roku będzie w przedziale 7-8 proc. - W 2025 roku schodzimy do celu inflacyjnego NBP (plus/minus 2,5 proc.) - mówił. szef NBP.

Zdaniem Adama Glapińskiego - w Polsce 50 do 60 proc. podwyżek cen w 2022 r. było spowodowane windowaniem w górę marż i zysku przez przedsiębiorców i sieci handlowe.

Posłuchaj

Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG komentuje decyzję RPP o utrzymaniu stóp procentowych na nie zmienionym poziomie ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) 5:23
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Gospodarka powinna przyspieszyć

Oceniając sytuację polskiej gospodarki Glapiński stwierdził: "przewidujemy scenariusz miękkiego lądowania, (...) tempo wzrostu PKB spadnie blisko zera, ale nie będziemy mieli recesji".

- Od drugiej połowy tego roku nasza gospodarka powinna przyspieszać - dodał.

- Sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra. A jeśli chodzi o gospodarkę, to przewidujemy scenariusz miękkiego lądowania tak zwanego, czyli, że tempo wzrostu PKB spadnie blisko zera, ale nie będziemy mieli recesji i broń Boże wzrostu bezrobocia, chociaż pewne napięcia na rynku pracy mogą się pojawiać - stwierdził prezes NBP Adam Glapiński.

Wychodzenie z inflacji

Jego zdaniem "byłby to najlepszy - i taki przewidujemy - model wyjścia polskiej gospodarki z wysokiej inflacji". Wskazał, że w niektórych krajach będzie głęboka recesja.

REKLAMA

Jak mówił, zgodnie z projekcją NBP (bank przedstawi w poniedziałek) od drugiej połowy tego roku "powinna przyspieszać nasza gospodarka wraz z wygaszaniem efektów negatywnych szoków, które nastąpiły dwa lata temu". 

Co było głównym źródłem inflacji?

- W Polsce 50 do 60 proc. podwyżek cen w 2022 r. było spowodowane windowaniem w górę marż i zysku przez przedsiębiorców i sieci handlowe – powiedział w piątek podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

- Nowa informacja, wniesiona spektakularnie przez szefową Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, która nazwała to „greed inflation”, inflacją chciwości, jest taka, że w 2022 r. 70 proc. wzrostu cen w strefie euro wynikało z podwyżek marż zysku – powiedział Adam Glapiński.

Podał także, jakie są szacunki w przypadku Polski.

- Dla nas szacunek wynosi 50 do 60 proc. W Polsce 50 do 60 proc. podwyżek cen w 2022 r. było spowodowane windowaniem w górę marż i zysku przez przedsiębiorców i sieci handlowe. W sprzyjających okolicznościach, kiedy popyt wydawał się nieograniczony i ludzie byli gotowi kupować wszystko, przedsiębiorcy i handlowcy to wykorzystali i parli ceny do góry – wyjaśniał prezes NBP.

REKLAMA


Czytaj także:

Posłuchaj

Posłuchaj

Prezes NBP Adam Glapiński o inflaji w Polsce. (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

PR1/IAR/PAP/PR24/Błażej Prośniewski/akg


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej