Kosmos staje się biznesem. NASA wybrała prywatne firmy do eksploracji Księżyca
Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, z jakimi firmami będzie współpracować przy opracowywaniu technologii potrzebnych do długoterminowej eksploracji Księżyca i przestrzeni kosmicznej.
2023-08-01, 09:00
Obecna amerykańska strategia eksploracji kosmosu zakłada jak największe partnerstwo z prywatnym przemysłem kosmicznym.
Stany Zjednoczone chcą rozwinąć ten sektor i wiele elementów w lotach kosmicznych nie będzie już wytwarzanych czy prowadzonych przez agencję kosmiczną, tylko będą zamawiane na przykład jako usługi od firm prywatnych.
Wspólne finansowanie
W ten trend wpisuje się niedawne ogłoszenie przez NASA 11 amerykańskich firm, z którymi będzie współpracować przy eksploracji Księżyca. Technologie, które mają dostarczyć wskazane firmy są różnorodne, od systemów zasilania na powierzchni Księżyca po narzędzia do drukowania 3D w kosmosie.
Projekty wybrane w szóstej już inicjatywie o nazwie Tipping Point będą finansowane wspólnie przez NASA i partnerów przemysłowych. Całkowity wkład NASA wyniesie 150 mln dolarów. Każda firm wniesie co najmniej 10-25 proc. całkowitego kosztu projektu, w zależności od wielkości firmy.
REKLAMA
Wybrane technologie będą pomagać w rozwoju infrastruktury i możliwości w kosmosie i na Księżycu. Na przykład poprzez używanie materiałów z powierzchni Księżyca do tworzenia odpowiedniej infrastruktury. W szczególności, księżycowy regolit ma być używany do budowy dróg i fundamentów habitatów dla astronautów i lądowisk, a także do wytwarzania ogniw słonecznych i przewodów.
Nie tylko giganci
Wśród firm znalazły się:
- Astrobotic Technology (34,6 mln dolarów),
- Big Metal Additive (5,4 mln dolarów),
- Blue Origin (34,7 mln dolarów),
- Freedom Photonics (1,6 mln dolarów),
- Lockheed Martin (9,1 mln dolarów),
- Redwire (12,9 mln dolarów),
- Protoinnovations (6,2 mln dolarów),
- Psionic (3,2 mln dolarów),
- United Launch Alliance (25 mln dolarów),
- Varda Space Industries (1,9 mln dolarów),
- Zeno Power Systems (15 mln dolarów).
Sześć z wybranych przez NASA firm to małe przedsiębiorstwa.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA
REKLAMA