Nowa odsłona e-faktur. Szczegóły wyjaśnia resort finansów
Od 1 września w Krajowym Systemie e-Faktur zacznie obowiązywać nowa, druga struktura e-Faktury. Będzie ona obowiązywać do momentu docelowego wdrożenia KSeF – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.
2023-08-15, 10:00
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkową metodą wystawiania faktur w relacjach między przedsiębiorcami. Najpierw, od 1 czerwca 2024 r., ten obowiązek obejmie duże firmy, a od 1 stycznia 2025 r. także małe i średnie.
System e-faktury stanie się obowiązkiem
"Funkcjonalności wdrożone w systemie fakultatywnym będą wykorzystywane również gdy system stanie się obowiązkowy. Zatem już teraz istnieje możliwość dostosowania się do większości wymaganych funkcjonalności" - wyjaśnia resort finansów.
Z danych przedstawionych przez MF wynika, że od 1 stycznia 2022 r. do 8 sierpnia 2023 r. na środowisku produkcyjnym KSeF wystawiono blisko 67 tys. e-faktur, a 957 podmiotów wystawia cyklicznie e-faktury w tym systemie.
REKLAMA
Od września nowe zasady e-faktur
"1 września 2023 r. zacznie obowiązywać druga wersja struktury e-Faktury, która będzie niezmienna aż do okresu wdrożenia docelowego rozwiązania. Zasadniczo duża część przedsiębiorców czekała z integracją z KSeF do momentu udostępnienia zapowiadanej drugiej wersji struktury" - tłumaczy resort finansów.
Po udostępnieniu zaktualizowanej struktury widoczny jest wzrost zainteresowania integracją z KSeF, jak i samym systemem, uważa ministerstwo finansów.
"W czwartym kwartale 2023 r. planujemy udostępnienie dokumentacji technicznej do pozostałych funkcjonalności, a w szczególności do trybu awaryjnego. Planujemy również udostępnienie aplikacji mobilnej KSeF umożliwiającej wystawianie oraz dostęp do e-faktur" – tłumaczy resort finansów.
PR24/PAP/sw
REKLAMA
REKLAMA