Drony polskiej produkcji. Wiemy, ile bezzałogowców zostanie dostarczonych na Ukrainę

W tym roku dostarczymy niemal 2 tys. dronów Warmate i 80 zestawów dronów FlyEye, a w przyszłym odpowiednio 4 tys. i ok. 200 zestawów, z tego ponad 90 procent idzie na eksport, głównie na Ukrainę - powiedzieli w czwartek menedżerowie polskiej firmy Grupa WB.

2023-08-17, 15:56

Drony polskiej produkcji. Wiemy, ile bezzałogowców zostanie dostarczonych na Ukrainę
Dron samobójczy Warmate od Grupy WB z Ożarowa Mazowieckiego.Foto: materiały prasowe/wbgroup.pl

Grupa WB to rodzima firma z branży technologicznej, produkująca m.in. na potrzeby polskiego wojska. Wśród produktów spółki są m.in.: amunicja krążąca Warmate (tzw. drony kamikaze), drony rozpoznawcze FlyEye. A także systemy łączności FONET wykorzystywanych przez wojsko oraz systemy kierowania artylerią system TOPAZ, z wykorzystaniem dronów FlyEye.

Grupy WB podkreśla, że ich produkcja bezzałogowców ma już w ich spółce charakter masowy. Wskazali, że do końca 2023 roku WB Electronics - część Grupy WB - wyprodukuje 2 tys. dronów Warmate oraz 80 liczących po 4 sztuki zestawów dronów FlyEye.

W roku 2024 powstanie 4 tys. samobójczych bezpilotowców typu Warmate i ok 200 zestawów dronów FlyEye. Jak mówił prezes WB Electronics Piotr Wojciechowski, ponad 90 procent ich dronów trafia na eksport, w tym zwłaszcza na Ukrainę, gdzie drony obu typów są bardzo skutecznie wykorzystywane przez ukraińskie wojsko.

Nowe firmy włączone do sieci produkcyjnej

Grupy WB poinformowało również o nabyciu kolejnej spółki - Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego w Ciechowicach-Dziedzicach. W składzie Grupy WB ta spółka będzie się nazywała WB Composites.

REKLAMA

Śląska spółka to producent różnego rodzaju kompozytów i może ona produkować poszycie dla wszystkich modeli dronów Grupy WB. Jak ocenił Wojciechowski, nabycie nowej spółki pozwala Grupie WB na jeszcze większe bezpieczeństwo i niezależność dostaw komponentów do produkcji bezzałogowców, na wszystkich jej etapach.

Program Gladius

WB Electronics realizuje również zamówienia polskiego wojska na dostawę bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius. Chodzi o systemy, w których skład wchodzą dwa drony - jeden z nich to rozpoznawczy FT-5 wyposażony w głowicę optoelektroniczną umożliwiającą rejestrację obrazu w dzień i w nocy, którego zadaniem będzie lokalizacja celu, a drugi to amunicja krążąca BSP-U, której zadaniem będzie uderzenie w cel.

Drony mają startować z wyrzutni umieszczonych na pojazdach opancerzonych Waran, produkowanych przez Hutę Stalowa Wola.

Spółka zaprezentowała także nowe rozwiązanie z zakresu komunikacji, o nazwie Fonet Navy. Chodzi o nowa wersję systemu komunikacji pokładowej w pojazdach, przystosowaną do okrętów, w odróżnieniu od stosowanej obecnie wersji w czołgach i transporterach.

REKLAMA

FONET, jest stosowany w polskim wojsku w pojazdach pancernych oraz na licencji w oddziałach US Marines i w Szwecji. A także na Ukrainie w Krabach i Rosomakach, przekazanych przez Polskę. Jak mówił prezes WB Electronics, rozwiązanie to dopiero powstaje dla okrętu budowanego przez zagranicznego klienta.


PR24/PAP/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej