Inflacja w sierpniu liczona rok do roku spadła do 10,1 procent. W lipcu wynosiła 10,8 procent
Z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w sierpniu tego roku, w porównaniu z tym samym okresem 2022 roku wyniosła 10,1 procent. W lipcu inflacja liczona rok do roku była na poziomie 10,8 procent.
2023-08-31, 10:30
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2023 r. wzrosły (licząc rok do roku) o +10,1 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem utrzymały się na tym samym poziomie - podał Główny Urząd Statystyczny.
Dla porównania w lipcu inflacja (liczona rok do roku) wyniosła +10,8 procent. W sierpniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o +12,7 procent rok do roku, a nośników energii o +13,9 procent, ale paliwa do prywatnych środków transportu spadły o - 6,1 procent.
Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w sierpniu o +10,0 procent, (licząc rok do roku) i spadku o -0,1 procent (licząc miesiąc do miesiąca). Inflacja CPI w sierpniu wyniosła 0,0 procent (licząc miesiąc do miesiąca), czyli nie zmieniła się od lipca. Analitycy pytani przez GUS spodziewali się, że się zmniejszy w sierpniu -0,1 proc.
Konsumpcja prywatna w II kw. spadła o - 2,7 proc. (licząc rok do roku), czyli mniej niż oczekiwali eksperci ankietowani przez GUS, którzy oceniali ten spadek na -2,9 proc. W II kwartale w porównaniu z tym samym okresem 2022 roku.
REKLAMA
PKB Polski spadł o - 0,6 procent wobec spadku o -0,3 procent w poprzednim kwartale. Według szybkiego szacunku GUS, który był opublikowany 16 sierpnia spadek wyniósł - 0,5 procent. GUS wyjaśnia, że na wyniki II kwartału "wpłynął spadek popytu krajowego o - 4,1 procent, a spadek spożycia ogółem o -1,5 procent. Spożycie w sektorze gospodarstw domowych zmniejszyło się o -2,7 procent".
Inwestycje w II kw. wzrosły o +7,9 procent (licząc rok do roku), czyli znaczniej powyżej tego czego spodziewali się się eksperci pytani przez GUS, którzy oczekiwali wzrostu o +4,3 procent (licząc rok do roku).
Co to znaczy inflacja CPI?
Podstawowym miernikiem inflacji jest wskaźnik CPI, określający wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych, czyli najczęściej kupowanych przez gospodarstwa domowe w kraju (wyrażony stopą inflacji, czyli zmianą procentową w danym okresie, np. rok do roku, miesiąc do miesiąca).
Konfederacja Lewiatan o nowych danych GUS
Szacunek inflacji w sierpniu na poziomie 10,1 proc. należy uznać za dobry krok w stronę unormowania się cen - ocenia Konfederacja Lewiatan. Dodaje jednak, że proces dalszego spadku inflacji prawdopodobnie nie będzie ani szybki, ani prosty.
REKLAMA
Według eksperta ekonomicznego Lewiatana Mariusza Zielonki, inflacja bazowa zrównała się prawdopodobnie z inflacją konsumencką, co może oznaczać, że proces dalszego obniżania inflacji nie będzie już tak szybki ani prosty, a prognozy Ministerstwa Finansów na ten i kolejny rok mogą nie być osiągalne.
Posłuchaj
Jak zaznacza Zielonka, ważniejsze jest jednak to, że w ciągu miesiąca ceny się nie zmieniły i to kolejny miesiąc z rzędu, gdy ceny nie rosną.
-To co bardziej cieszy to ponowny miesięczny spadek cen żywności. To już drugi miesiąc z rzędu, kiedy ceny najczęściej kupowanych przez Polki i Polaków produktów maleją. W końcu obniżające się indeksy cen żywności na świecie przekładają się na sytuację w Polsce - ocenił ekspert Lewiatana.
REKLAMA
Ocena PKB i inflacji ekspertów ING BŚ
Pomimo pewnej poprawy, realne dochody gospodarstw domowych pozostają pod presją, a poprawa nastrojów konsumpcyjnych nie przekłada się jeszcze na odważniejsze decyzje zakupowe konsumentów. Pozytywnie nadal zaskakują inwestycje, które w ubiegłym kwartale wzrosły o 7,9 proc. rdr, po wzroście o 5,5 proc. licząc rok do roku w I kw. 2023.
Posłuchaj
Eksperci banku: Rafał Benecki i Adam Antoniak przyznali, że sytuacja jest tu jednak "prawdopodobnie dosyć zróżnicowana w zależności od rodzaju i skali przedsiębiorstwa".
Jak podali, rosną inwestycje dużych firm i inwestycje publiczne, natomiast w sektorze MŚP sytuacja "wydaje się wyglądać zdecydowanie gorzej".
REKLAMA
Posłuchaj
- Dotychczas zakładaliśmy, że odbicie koniunktury w II połowie 2023 będzie anemiczne, a wyraźniejszą poprawę zobaczymy dopiero w IV kwartale 2023. Lipcowe dane ze sfery realnej rozczarowały po negatywnej stronie, a prognozy sierpniowych danych także nie napawają optymizmem. W szczególności utrzymuje się słabość konsumpcji i pogorszyły się perspektywy eksportowe (słabe wyniki niemieckiego przemysłu, spadek nowych zamówień zagranicznych) - poinformowali ekonomiści ING Banku Śląskiego.
Opinia eksperta PIE o inflacji w sierpniu
Dostrzegamy szanse, że finalny odczyt inflacji za sierpień br. zrewidowany zostanie w dół – stwierdził ekonomista PIE Sebastian Sajnóg w komentarzu do danych GUS. Jego zdaniem na tę rewizję może wpłynąć kwestia cen prądu.
- W skali miesiąca ceny nie zmieniły się. Od szczytu w lutym inflacja spadła o łącznie 8,3 punktu procentowego. To głównie efekt spadku cen paliw – te są o 6,1 proc. tańsze niż przed rokiem. Zwalnia również tempo wzrostu cen żywności i energii. Rachunki są dziś średnio droższe o 13,9 proc. niż rok temu. To jednak o 2,8 pkt procentowy mniej niż w czerwcu. Podobnie za zakupy spożywcze płacimy dzisiaj o 12,9 proc. więcej niż w lipcu 2022 r. Podobne porównanie w czerwcu wskazałoby na wzrost o 15,7 proc. W końcu maleje tzw. inflacja bazowa – w sierpniu spadła z 10,6 do 10,0 procent – stwierdził ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg.
PR24/PAP/IAR/Prostak/sw.PR1/Justyna Golonko
REKLAMA
REKLAMA