more_horiz
Gospodarka

Wszystkie "czternastki" trafiły do emerytów. ZUS: wypłata zrealizowana zgodnie z harmonogramem

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 12:08
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę czternastych emerytur. We wrześniu do emerytów i rencistów trafiło łącznie blisko 17,5 mld zł - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Dodatkowe świadczenie z ZUS otrzymało kilka mln osób. Zakład zrealizował wypłatę świadczenia zgodnie z przyjętym harmonogramem
Dodatkowe świadczenie z ZUS otrzymało kilka mln osób. Zakład zrealizował wypłatę świadczenia zgodnie z przyjętym harmonogramemFoto: Shutterstock/fizkes

- Dodatkowe świadczenie z ZUS otrzymało kilka mln osób. Zakład zrealizował wypłatę świadczenia zgodnie z przyjętym harmonogramem. Wszystkie 14. emerytury zostały wypłacone na czas. Wszystko przebiegło sprawnie - podkreśliła prof. Gertruda Uścińska.

- Ok. 80 proc. emerytów i rencistów pobiera swoje świadczenia, w tym 14. emeryturę, na konto w banku - dodała.

Zasada złotówka za złotówkę

Jak przypomniała szefowa ZUS, dodatkowe świadczenie otrzymały osoby, które na ostatni dzień sierpnia mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Można otrzymać tylko jedną czternastkę, a w przypadku renty rodzinnej, kwota czternastki jest podzielona między wszystkich uprawnionych po równo.

Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym na dzień badania prawa do niej, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Czternasta emerytura w wysokości 2.650 zł brutto jest wypłacana osobom, które pobierają świadczenia do 2.900 zł brutto. Powyżej 2.900 zł brutto działa zasada złotówka za złotówkę. Aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musi ono wynosić co najmniej 50 zł.

Oznacza to, że czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5.500 zł brutto.

Zobacz w tvp.info: Co Polacy sądzą o emeryturach stażowych? [WIDEO]

Tylko składka zdrowotna i podatek

Ze świadczenia jest pobierana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. i zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Czternastka jest wolna od wszelkich innych potrąceń, np. od zajęć komorniczych. Nie wlicza się także do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy o 500 plus dla niesamodzielnych.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS