Pierwszy raz w historii. PKP Intercity chce kupić hybrydowe pociągi
PKP Intercity rozpisało przetarg na zakup 35 nowych hybrydowych zespołów trakcyjnych. Pojazdy, oprócz napędu elektrycznego, będą posiadały napęd spalinowy pozwalający na przejazd przez odcinki niezelektryfikowane. Pierwsza jednostka zostanie przekazana narodowemu przewoźnikowi po 24 miesiącach od popisania umowy z producentem. To pierwszy taki zakup w historii państwowego przewoźnika.
2023-12-23, 10:00
Nowe, hybrydowe pociągi będą dostosowane do prędkości co najmniej 160 kilometrów na godzinę w trakcji elektrycznej oraz 120 kilometrów na godzinę, podczas jazdy z wykorzystaniem napędu spalinowego.
Przewoźnik uwzględnia możliwość zabudowy w przyszłości napędu zeroemisyjnego. Taka sytuacja zaistnieje, jeśli nowe technologie pojawiające się na rynku, okażą się atrakcyjne dla przewoźnika, spełnią wymagania techniczne oraz znajdą uzasadnienie ekonomiczne.
Nowe systemy bezpieczeństwa
Bezpieczną eksploatację zespołów trakcyjnych zapewni zastosowany system bezpieczeństwa ETCS. Wyposażenie podnoszące poziom bezpieczeństwa pojazdów obejmie również systemy diagnostyki pokładowej, monitoringu wizyjnego i przeciwpożarowy system alarmowy.
Pojazdy będą posiadały także nadajniki GPS, a także system do pomiaru zużycia paliwa i liczniki energii. Zamontowane zostaną w nich silniki spalinowe spełniające najnowsze normy emisji spalin. Nowe jednostki wzmocnią możliwości operacyjne przewoźnika na trasach krajowych.
REKLAMA
To pierwszy zakup tego typu w historii spółki. Do tej pory zespoły trakcyjne zasilane były jedynie energią elektryczną. W nowych hybrydowych zespołach trakcyjnych znajdzie się miejsce dla minimum 184 osób, z czego 160 z nich będzie w klasie drugiej, a 20 w pierwszej.
Dodatkowo pojazdy wyposażone zostaną w 4 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów i w minimum 8 stojaków na rowery. Podróżni na pokładzie nowych hybrydowych zespołów trakcyjnych będą mogli skorzystać z oferty gastronomicznej.
Milowy krok w kierunku zeroemisyjności transportu
Jak podkreślają przedstawiciele spółki, zakup jednostek to bardzo ważny krok w kierunku podnoszenia standardu kolei w Polsce. Dzięki umowie spółka zyska szybkie, ekologiczne i nowoczesne pojazdy.
Będą one jeździć w relacjach krajowych i dzięki nim możliwe będzie uruchomienie połączeń do miejscowości, które dotychczas nie miały dostępu do pociągów dalekobieżnych. Skróceniu ulegnie czas podróży dla pociągów obecnie obsługiwanych przez lokomotywy elektryczne oraz spalinowe, ze względu na konieczność zapewnienia dodatkowego czasu na ich wymianę.
REKLAMA
Zgodnie z zamówieniem wykonawca gwarantuje utrzymanie pojazdów przez 10 lat użytkowania, które będzie świadczone przy udziale pracowników przewoźnika. Oferenci mają czas na złożenie ofert do 19 lutego 2024 roku.
PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/SW
REKLAMA
REKLAMA