Jaki jest poziom robotyzacji Polski na tle świata? Znamy opinię eksperta z UW

W kwestii rozwoju automatyzacji przemysłu Polska jest daleko za światowymi potęgami, ponadto nasz kraj nie wypada najlepiej w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej - uważa profesor Jacek Męcina z Uniwersytetu Warszawskiego.

2024-01-25, 15:30

Jaki jest poziom robotyzacji Polski na tle świata? Znamy opinię eksperta z UW
Roboty są coraz częściej stosowane do nadzorowania upraw w szklarniach.Foto: MONOPOLY919/Shutterstock

Ekspert z Uniwersytetu Warszawskiego omówił wyniki badań "Od robotyzacji i automatyzacji do sztucznej inteligencji - wpływ na gospodarkę i rynek pracy", które zostały przeprowadzone na próbie prawie stu polskich przedsiębiorstw.

Profesor Jacek Męcina powiedział IAR, że pomimo ogólnych zaległości niektóre branże w Polsce wybijają się na plus, jeśli chodzi o innowacyjność:


Posłuchaj

Jacek Męcina o potrzebie dofinansowania ze środków publicznych firm, które chcą wprowadzić robotyzację IAR. 0:22
+
Dodaj do playlisty

Badania prowadzone przez naukowca z UW wykazały także, że w obliczu nadchodzącej rewolucji związanej ze sztuczną inteligencją oraz rosnącą automatyzacją istnieje pilna potrzeba reformy systemu edukacji. Chodzi o większą możliwość kształcenia zawodów przyszłości, takich jak automatyk, mechatronik czy robotyk.

Jeśli chodzi o inwestycje w rozwój automatyzacji, to - zdaniem profesora Męciny - potrzeba większego wsparcia państwa oraz przygotowania do nadchodzących zmian. Na razie większość ciężaru inwestycji w tym zakresie biorą na siebie same przedsiębiorstwa:

REKLAMA


Posłuchaj

Jacek Męcina mówi o poziomie robotyzacji w Polsce na tle świata. 0:27
+
Dodaj do playlisty

Kluczowym wskaźnikiem poziomu automatyzacji jest tak zwana gęstość robotów, której w 2021 roku średnia wzrosła do poziomu 141 robotów na dziesięć tysięcy pracowników. Gęstość robotów w Polsce w 2022 roku wynosiła 71 jednostek, co stanowi mniej więcej połowę średniej światowej.

Szacuje się, że w światowym przemyśle pracuje około trzech milionów robotów. W Polsce w 2022 roku zainstalowano łącznie 3082 robotów, o 13 procent mniej niż rok wcześniej.


PR24/IAR/ #Lis/i pcz/w hm/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej