KE: studenci po Erasmusie mają łatwiej na rynku pracy

Łatwiejszy start na rynku pracy, większe szanse na awans - to jedne z głównych korzyści udziału w wymianie Erasmus. Komisja Europejska przedstawiła wyniki największego jak dotąd badania pokazującego wpływ zagranicznych studiów i staży na możliwości zatrudnienia wśród młodych ludzi i na rozwój ich kariery zawodowej.

2014-09-22, 19:05

KE: studenci po Erasmusie mają łatwiej na rynku pracy
Studentka. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

KE: studenci po Erasmusie mają łatwiej na rynku pracy - relacja Magdaleny Skajewskiej z Brukseli (AIR)
+
Dodaj do playlisty

Zarówno uczestnicy programu Erasmus, jak i przedsiębiorcy, którzy wzięli udział w badaniu, zgodnie przyznają, że międzynarodowe doświadczenie odgrywa ważną rolę w procesie rekrutacji.

- W przypadku młodych ludzi, którzy studiują lub odbywają staż za granicą, ryzyko długotrwałego bezrobocia jest dwa razy mniejsze w porównaniu z ich rówieśnikami, którzy zostają w kraju - powiedziała unijna komisarz ds. edukacji Androulla Vassiliou.

Firmy po stażach proponują zatrudnienie

Jak wynika z przedstawionego w poniedziałek sondażu, ponad jedna trzecia stażystów Erasmusa otrzymała ofertę pracy w firmie, w której odbywała staż. Wyjazdy zagraniczne pozytywnie wpływają zarówno na rozwój umiejętności poszukiwanych dziś przez pracodawców, jak i zdolności koniecznych do rozpoczęcia własnego biznesu.

- Jeden na dziesięciu stażystów Erasmusa założył już własną firmę, ponad trzy czwarte ma takie plany - powiedziała komisarz.

REKLAMA

Erasmus kształtuje charakter

Jak informuje KE, testy przeprowadzone przed wyjazdem studentów na zagraniczne stypendium z programu Erasmus i po ich powrocie pokazały, iż studia czy staż za granicą pomagają kształtować pewne cenione przez pracodawców cechy charakteru, jak tolerancja, zaufanie, umiejętność rozwiązywania problemów, ciekawość, znajomość własnych mocnych i słabych stron. 92 proc. pracodawców chętniej zatrudnia osoby, wyróżniające się takimi cechami charakteru.
40 proc. spośród uczestników programu Erasmus co najmniej raz zmieniło po otrzymaniu dyplomu kraj zamieszkania lub pracy; to niemal dwa razy więcej w porównaniu z tymi, którzy podczas studiów nie byli mobilni.

W ciągu najbliższych siedmiu lat nowy program Erasmus+ zapewni możliwość wyjazdu za granicę czterem milionom osób, w tym dwóm milionom studentów i trzystu tysiącom pracowników uczelni.

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej