Młodzi na rynku pracy: obalamy mity
Statystyki mówią, że poziom bezrobocia wśród osób młodych przekracza 23 procent, ale nie do końca jest tak, że niemal co czwarty Polak w wieku od 18 do 30 lat nie ma pracy. Raport "Młodzi na rynku pracy. Pod Lupą", przygotowany przez Europejski Fundusz Leasingowy, weryfikuje pewne mity dotyczące młodych na rynku pracy.
2014-12-09, 11:14
Posłuchaj
Pierwszym z nich jest właśnie sam poziom bezrobocia wśród młodych. Jak mówi Justyna Politańska, prezes Fundacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, statystyki nie uwzględniają chociażby osób dalej uczących się.
- Poza tym też nie bierze pod uwagę młodych, którzy wyjeżdżają za granicę, którzy są aktywni, angażują się np. w wolontariat. Są to działanie, które w żaden sposób nie są rejestrowane, ale można je jednak wliczać do doświadczenia zawodowego – wyjaśnia Justyna Politańska.
Według niej rzeczywiste bezrobocie wśród tych, którzy chcą pracować, a nie mogą wynosi mniej niż 8 procent.
Aż trzy czwarte małych i średnich firm zatrudnia młodych
Mitem jest również to, że małe i średnie firmy nie zatrudniają ludzi młodych, bo aż trzy czwarte z nich zatrudnia pracowników poniżej 30. roku życia, a im większa firma, tym dzieje się to częściej.
REKLAMA
- Pracodawcy dostrzegają pozytywne aspekty zatrudniania młodych ludzi: kreatywność, aktywność, to, że szybko się oni uczą, przyswajają nowinki technologiczne – wyjaśnia Justyna Politańska. - Przebadani pracodawcy określali zatrudnianie młodych ludzi jako inwestycję na przyszłość – dodaje.
Młodych pracowników relatywnie częściej można znaleźć w firmach budowlanych, produkcyjnych, w hotelarstwie i gastronomii.
Z badania wynika też, że 89 procent firm z sektora MSP zatrudnia młodych na podstawie umów o pracę i to w dodatku na cały etat.
Sylwia Zadrożna, awi
REKLAMA
REKLAMA