Praca dla młodych: pracodawcy dostaną refundację kosztów zatrudnienia

We wtorek Sejm będzie kontynuował prace nad projektem posłów koalicji PO-PSL pozwalającym na refundację kosztów zatrudnienia osób do 30. roku życia.

2015-07-20, 15:46

Praca dla młodych: pracodawcy dostaną refundację kosztów zatrudnienia
Na pomoc w znalezieniu pierwszej pracy przez młodych ludzi miałoby trafić 3 mld zł z Funduszu Pracy. Foto: Glow Images/East News

Na pomoc w znalezieniu pierwszej pracy przez młodych ludzi miałoby trafić 3 mld zł z Funduszu Pracy. Gdy projekt trafił do Sejmu na początku czerwca, posłowie PO i PSL deklarowali, że jest to szansa na pracę dla 100 tys. bezrobotnych młodych ludzi.

Projekt przewiduje, że pracodawcy, którzy zatrudnią młode osoby, otrzymają refundację kosztów ich zatrudnienia - zarówno wynagrodzenia, jak i składek na ubezpieczenie społeczne. W zapisach projektowanej nowelizacji określono wzory podziału środków pomiędzy poszczególne województwa i zasady przekazywania i rozliczania pieniędzy.

- Trudna sytuacja osób młodych na rynku pracy powoduje, iż zadaniem koniecznym i uzasadnionym jest podejmowanie nowych inicjatyw czy też wprowadzanie nowych instrumentów, które w sposób istotny mogą przyczynić się do ułatwienia wejścia tych osób na rynek pracy czy też utrzymanie się na nim – mówił Dariusz Cezar Dziadzio z PSL, prezentując uzasadnienie dokumentu.

- Nie chodzi jednak, by osoby młode podejmowały jakąkolwiek pracę, lecz by była to praca, która aktualnie da im możliwość godnego życia i rozwoju, jak również w razie konieczności korzystania w pełnym zakresie z nieodpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej, zaś w perspektywie umożliwi nabycie uprawnień emerytalnych - zaznaczył.

Refundacja przez pierwsze 12 miesięcy

REKLAMA

- Nowy instrument polega na refundacji pracodawcy części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne, przez okres 12 miesięcy za zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy skierowanych bezrobotnych do 30 roku życia - poinformował.

Dodał, że refundacja kosztów pracy z tytułu zatrudnienia osoby młodej miałaby obowiązywać przez pierwsze 12 miesięcy, po których pracodawca będzie zobowiązany do utrzymania zatrudnienia pracownika przez kolejne 12 miesięcy.

- Przy założeniu, że z nowego instrumentu skorzysta 20 proc. spośród uprawnionych młodych bezrobotnych, w pierwszym roku funkcjonowania instrumentu, skorzysta z niego ok. 115 tys. osób, spośród których ok. 90 proc. przedłuży umowę z pracodawcą, co w założeniu jest warunkiem braku konieczności zwrotu uzyskanego wsparcia. Oznacza to, że ostatecznie wsparcie uzyska ok. 100 tys. osób - mówił.

Dr Agnieszka Springer, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu: młodzi Polacy wolą pracować za granicą poniżej swoich kwalifikacji, ale za lepsze pieniądze.

Źródło: Newseria

PAP, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej