Polacy nie gęsi, (nie tylko) swój język znają
Większość, bo prawie trzy piąte (57 proc.), Polaków twierdzi, że zna przynajmniej jeden język obcy. Niby dużo, ale jednocześnie 43 procent naszych rodaków przyznaje się do braku umiejętności porozumiewania się w innym języku niż ojczysty. Jak naprawdę jest z nauką języków obcych wśród Polaków, mówi w radiowej Jedynce Sabina Kornblit, z Eniro Polska.
2015-10-15, 16:44
Posłuchaj
̶ Znajomość języków obcych to jedna z bardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy a Polacy zdają sobie z tego sprawę, dlatego coraz częściej sięgają do oferowanych kursów – mówi Sabina Kornblit. Potwierdzają to statystyki z portalu panoramafirm.pl, z których wynika, że w ciągu ostatniego miesiąca nastąpił na tym portalu 75-procentowy wzrost zapytań o szkoły językowe.
Znamy przede wszystkim język angielski i niemiecki
Ekspertka pytana, jakie języki znamy wyjaśnia, że według sondażu przeprowadzonego w maju tego roku przez TNS Polska, ponad 50 proc. Polaków deklaruje znajomość przynajmniej jednego języka obcego, z czego 56 proc. twierdzi, że zna język angielski. Na drugim miejscu jest niemiecki, który zna 38 proc. Polaków.
Polacy całkiem nieźle radzą sobie z językami w praktyce
Co ciekawe, wbrew obiegowym opiniom, nasze deklaracje przekładają się na całkiem niezłą potoczną znajomość języków. Jak podkreśla Sabina Kornblit, w rankingu Education First, sprawdzającym znajomość języka angielskiego w firmach, Polska uplasowała się na 6. miejscu z 63 badanych państw. ̶ Wyprzedzamy m.in. Niemcy, Szwajcarię, Belgię, Austrię i Holandię - mówi.
Jak podkreśla ekspertka, mamy też świadomość, że nie wystarczy nauczyć się języka w szkole, czy na kursie, ale trzeba cały czas ćwiczyć, rozmawiać w nim aby swobodnie posługiwać się nim tak w życiu zawodowym jak i prywatnym.
REKLAMA
Coraz trudniej o pracę bez znajomości języka
̶ O tym, jak ważna jest znajomość języka obcego w pracy zawodowej świadczą dane portalu praca.pl. – mówi ekspertka. ̶ W połowie ogłoszeń o pracę, opublikowanych na tym portalu, pojawił się wymóg znajomości języka angielskiego, w 19 proc. – języka niemieckiego i w 7 proc. języka francuskiego – daje przykład ekspertka.
W Polsce działa ponad 8 tysięcy różnego rodzaju szkół językowych. Umiejętność porozumienia się w języku obcym relatywnie najczęstsza jest wśród osób poniżej 20 roku życia i dwudziestolatków, z czego 88 proc. stanowią uczniowie i studenci.
Elżbieta Mamos, jk
REKLAMA