Zmiany na uczelniach: mniej biurokracji i łatwiejszy kredyt
Od października szykują się zmiany na uczelniach. Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym przewiduje między innymi ograniczenie biurokratyzacji w szkołach wyższych.
2016-08-12, 16:38
Posłuchaj
Odbiurokratyzowanie jest potrzebne uczelniom - mówi Michał Moskal, przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów. - Są zmiany przy ocenach okresowych, jakości kształcenia, czy ocenach pracowników naukowych – wyjaśnia gość.
Łatwiej o kredyt…
Stypendia naukowe będą mogły być przyznawane także od pierwszego roku studiów, a proces przyznawania kredytów studenckich ma być przyspieszony.
… a co z absolwentami?
NZS postulował też wprowadzenie kredytów absolwenckich, choć ta propozycja na razie nie znalazła uznania.
- Kredyty studenckie są dostępne do 26 roku życia, dla osób, które podejmują studia. Zastanawialiśmy się jak wpłynąć na to, że absolwenci, który nie odnaleźli się na rynku pracy w pierwszym etapie na ukończeniu studiów, a chcą się dokształcić, przekwalifikować, mogli wrócić na studia i miały środki by kontynuować edukację. Wpadliśmy na pomysł utworzenia kredytu absolwenckiego, czyli kredytu na studia podyplomowe lub doktorancie. Kredyty pokrywałyby tylko zobowiązania wobec uczelni – wyjaśnia gość.
Większa jawność
Nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym zakłada też większą transparentność tego, co się dzieje na uczelniach.
- To są kluczowe zmiany. Przede wszystkim chodzi o upublicznianie uchwał i regulaminów władz uczelni. Z niezrozumiałych przyczyn te jednostki do tej pory nie miały tego obowiązku. To ma szczególne znaczenie w sytuacji konfliktów miedzy studentami, a władzami uczelni, przykładem sporu jest sytuacja, która miała na Politechnice Częstochowskiej – tłumaczy ekspert.
Zdaniem Michała Moskala te zmiany powinny iść krok dalej, aby także samorządy studenckie miały obowiązek upubliczniania swoich uchwał.
REKLAMA
Karolina Mózgowiec, abo
REKLAMA