"Dziewczyny na Politechniki!": dzień otwarty na uczelniach technicznych
Ruszyła ogólnopolska akcja "Dziewczyny na Politechniki!". Dni otwarte na uczelniach ścisłych mają zachęcić panie do studiowania kierunków inżynieryjnych. W akcji uczestniczą wykładowcy, pracodawcy oraz same studentki. Dziewczyny w kaskach i odblaskowych kamizelkach można spotkać między innymi na Politechnice Warszawskiej.
2017-03-30, 12:34
Posłuchaj
Studentka inżynierii chemicznej i procesowej Joanna Kobek zauważa, że na jej roku studiuje więcej kobiet niż panów. Dostrzega także, że ogólna liczba studentek na Politechnice Warszawskiej wzrasta.
- Wystarczy dobrze czuć się w przedmiotach ścisłych, mieć samozaparcie, determinację i chęci nauki. Dzięki tym cechom dziewczyny mogą sobie świetnie poradzić na kierunkach technicznych. Po nich jest więcej możliwości znalezienia pracy i w kraju i za granicą - mówi studentka.
Warto studiować nauki ścisłe
O tym, że warto studiować nauki ścisłe przekonują też przedsiębiorcy. Ewa Wiązek z jednej z firm inżynieryjnych wskazuje, że na rynku jest zapotrzebowanie na absolwentki kierunków ścisłych. - Przygotowałyśmy stanowisko, by pokazać dziewczynom, iż nasza firma jest zainteresowana przyjmowaniem nowych osób po studiach technicznych. Zależy nam na tym, aby były to też kobiety i aby w przyszłości mogły realizować się na stanowiskach menedżerskich. Chcemy także, by odpowiadały za realizowane zadania i strategie - dodaje.
W akcji promującej nauki ścisłe wśród dziewcząt bierze udział 15 polskich uczelni.
REKLAMA
Liczba kobiet na kierunkach ścisłych wzrosła z 31 do 37 procent
W ciągu dziesięciu lat od rozpoczęcia akcji "Dziewczyny na Politechniki!" liczba kobiet na kierunkach ścisłych wzrosła z 31 do 37 procent. - Akcja przez dziesięć lat uzmysłowiła, że nie ma zawodów, w których panie nie mogą osiągnąć takich samych sukcesów jak mężczyźni - mówi Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej.
W tym samym czasie o 3 procent wzrósł też udział kobiet w studiowaniu kierunków informatycznych. Rektor zwraca uwagę na to, że panie doskonale sprawdzają się w nowych technologiach. - W tych nowoczesnych technologiach, kiedy potrzeba nie tyle odtwórczych działań, ale kreatywności okazuje się, że umysł kobiet działa fantastycznie - mówi Jan Szmidt.
Przybywa też pań w kadrze naukowej
Rośnie także liczba pań w kadrze naukowej. Joanna Maraszek, studentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie podkreśla, że na jej uczelni jest coraz więcej kobiet wykładających przedmioty techniczne takie jak elektrotechnika, elektronika czy metody numeryczne.
W ramach Ogólnopolskiego Dnia Otwartego dla Dziewczyn organizowane są m.in. warsztaty i wykłady oraz bieg w kasku.
REKLAMA
IAR, awi
REKLAMA