Start na rynku pracy: według studentów największą barierą jest brak doświadczenia
21 kwietnia 2017 roku na Stadionie Narodowym odbędzie się Kongres Liderów Rzeczypospolitej, podczas którego studenci przekażą swoje postulaty przedstawicielom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju oraz środowiskom biznesowym.
2017-03-31, 11:34
Posłuchaj
Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli: Dominika Palcar, szefowa projektów Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych, koordynatorka ogólnopolskiego Kongresu Liderów Rzeczypospolitej; Jakub Kurasz, dyrektor Działu Doradztwa Biznesowego PwC; Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny (Wojciech Surmacz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radi
Dodaj do playlisty
Tak zakończy się „Start na rynku pracy”, pierwszy w Polsce przeprowadzony na tak dużą skalę projekt badawczy, skierowany bezpośrednio do środowiska akademickiego, którego celem jest zdiagnozowanie wyzwań stojących przed studentami i absolwentami na rynku pracy.
Celem badania było zdiagnozowanie takich kwestii, jak oczekiwania studentów co do standardów studiowania i nabywania kompetencji zawodowych, mówi w „Pulsie gospodarki” Dominika Palcar, szefowa projektów Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych, koordynatorka ogólnopolskiego Kongresu Liderów Rzeczypospolitej.
Dominika Palcar W poprzedniej edycji badania na pierwszym miejscu wśród ułatwień w wejściu na rynek pracy studenci wymieniali znajomości.
- Podczas Kongresu nastąpi ogłoszenie wyników badań całego projektu z 2016 roku – zapowiada gość Polskiego Radia 24. – W poprzedniej edycji badania na pierwszym miejscu wśród ułatwień w wejściu na rynek pracy studenci wymieniali znajomości, aż 71 proc. Natomiast posiadanie doświadczenia wskazało 65 proc. Większość studentów, bo aż 60 proc., jest zadowolona ze swoich studiów, a tylko 7 proc. oceniało je negatywnie – dodaje.
Brak doświadczenia główną barierą wejścia na rynek pracy
Najważniejszą zaś barierą w wejściu na rynek pracy, w ocenie studentów, jest brak doświadczenia, zwraca uwagę Dominika Palcar.
REKLAMA
Kazimierz Krupa Brak doświadczania to zaleta młodych ludzi.
Brak doświadczania to zaleta młodych, uważa z kolei Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny.
- Zaletą młodych ludzi jest właśnie to, że nie mają doświadczenia, bo mają świeże spojrzenie – podkreśla gość „Pulsu gospodarki”.
Studenci postrzegają to jednak jako barierę, wadę, odpowiada Dominika Palcar.
- Niestety studia nie przygotowują do wejścia na rynek pracy. Istnieją co prawda Biura Karier, ale działają mało prężnie i studenci narzekają na słaby dostęp do praktyk – zaznacza koordynatorka ogólnopolskiego Kongresu Liderów Rzeczypospolitej.
REKLAMA
Szkoła życia?
Jakub Kurasz, dyrektor Działu Doradztwa Biznesowego PwC, zastanawiał się z kolei, czy studia w ogóle powinny przygotowywać do pracy.
Jakub Kurasz Żadne studia wprost, w 100 proc. nie przygotują do pracy.
- Studia to doskonała szkoła życia w wielu aspektach. Żadne studia wprost, w 100 proc. nie przygotują do pracy – zauważa ekspert. – Przed nami być może spore zmiany podejścia do szkolnictwa wyższego wicepremiera Jarosława Gowina, zobaczymy, jak to będzie wyglądało. Im więcej międzynarodowej wymiany pomiędzy studentami i szkołami, im więcej zaangażowania uniwersytetów i akademii technicznych w relacje z biznesem, tym lepiej. To najbardziej zbliża studentów do realnego życia gospodarczego – dodaje.
Odmiennego zdania jest Dominika Palcar.
- Jeżeli student studiował przez pięć lat dziennie i dorabiał np. tylko w weekendy, a po skończeniu uczelni chce wejść na rynek pracy, jest stawiany przed wieloma ogłoszeniami o pracę, gdzie najczęstszym kryterium jest minimum roczne doświadczenie na podobnym stanowisku – zauważa ekspertka. – Chcemy, żeby uczelnie bardziej otwierały się na studentów jako na przyszłych pracowników – podkreśla.
REKLAMA
Uczelnie powinny stwarzać możliwości, ale i tak koniec końców wszystko zależy od młodych ludzi, zwraca uwagę z kolei Kazimierz Krupa.
Pewne jest, że polskie uczelnie muszą się zmieniać i dostosowywać do nowoczesnego rynku pracy, podsumowuje Jakub Kurasz.
awi
REKLAMA