X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Niskie bezrobocie pułapką polskiego rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 15:30
Według prognoz NBP pod koniec roku bezrobocie w Polsce ma być nie większe niż 5,3 procent. Co więcej, na koniec 2018 roku wartość ta ma spaść do 4,9 proc., by w grudniu 2019 roku osiągnąć wartość 4,6 procent.
Według informacji GUS w Polsce brakuje chętnych na 120 tysięcy etatów.
Według informacji GUS w Polsce brakuje chętnych na 120 tysięcy etatów.Foto: Tero Vesalainen/Shutterstock.com

• Wraz z tak niskim bezrobociem NBP zakłada, że inflacja pozostanie na poziomie poniżej 2,5 proc., co tym dodatkowo poprawia pozycję pracowników na rynku, wzmacniając trend na wzrost płac.

• Niskie bezrobocie jest dla naszego kraju wielkim wyzwaniem. Prognozy demograficzne nie są bowiem optymistyczne.

• Zdaniem ekspertki, jeśli uda nam się przestawić gospodarkę z odtwórstwa na innowacje oraz konkurowanie jakością, a nie ceną, będzie to skok w chmury.

- Z perspektywy pracowników są to świetne wiadomości. Będzie dużo pracy, a wartość zarabianych pieniędzy nie będzie spadać. Optymizm ten został odnotowany również w wyliczeniach NBP – komentuje Agnieszka Skuza, sales director w Adecco Poland. - Jednak w długim terminie taka sytuacja może stać się coraz większym wyzwaniem dla przedsiębiorców i całej gospodarce może odbić się czkawką.

Wielka dziura w rynku pracy

Według informacji GUS w Polsce brakuje chętnych na 120 tysięcy etatów. Pracodawcy nie mogą znaleźć pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.

- Rynek pracy rządzi się dokładnie takimi samymi prawami jak rynek towarów czy surowców. Jeśli popyt przewyższa podaż, cena rośnie. W tym przypadku towarem są umiejętności pracownika, które chcą kupić pracodawcy – tłumaczy Agnieszka Skuza. - W takiej sytuacji nie ma nic dziwnego w presji na wzrost wynagrodzeń.

Dane Eurostatu wskazują, że w 2016 roku Polska była siódma w całej Unii Europejskiej pod względem szybkości wzrostu kosztów pracy (4,5 proc. rocznie). Najdynamiczniejsze w tym zestawieniu były Rumunia i Bułgaria. Przed Polską były jeszcze Litwa, Łotwa, Estonia oraz Węgry.

- Niskie bezrobocie jest dla Polski jednym z najważniejszych wyzwań w ostatnich latach. Brak pracowników powoduje, że musimy przestawić się z konkurowania kosztami pracy na realną innowacyjność – wskazuje Agnieszka Skuza. - Jeśli to się uda, Polska dołączy do gospodarek rozwiniętych i nie wpadnie w pułapkę średniego dochodu, jak to miało miejsce choćby w Hiszpanii , pogrążonej w tej chwili w głębokim kryzysie. Musimy także brać pod uwagę fakt, że inwestorzy, którzy rozważają Polskę jako miejsce ekspansji, bardzo dokładnie analizują poziom bezrobocia i szansę realnego znalezienia kadry (pracowników chętnych do podjęcia pracy), to jeden z kluczowych czynników stanowiących o inwestycyjnej atrakcyjności danego regionu - dodaje.

Bez armii młodych

Długofalowe prognozy demograficzne nie są dla Polski korzystne. Według opracowanej przez GUS prognozy demograficznej na 2050 rok Polaków ma być od 32,1 mln (prognoza zakładająca niewielką dzietność) do 36,3 mln (prognoza zakładająca bardzo wysoką dzietność). Dane Banku Światowego wskazują, że w tej chwili obywateli Polski jest 37,9 mln.

- Kurcząca się populacja oznacza, że na rynku będzie jeszcze mniej chętnych do pracy. Co ciekawe, prognozy GUS zakładają przede wszystkim wyludnianie się miast – wskazuje Agnieszka Skuza. - W tak długiej perspektywie zmniejszanie się populacji stanowi równię pochyłą. Rodzi się mniej kobiet, które z kolei rodzą mniej kolejnych kobiet. Zachętą do posiadania dzieci powinny być jednak przesłanki dające potencjalnym rodzicom możliwości godzenia pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci, a nie tylko ekonomiczne wsparcie. Musimy zadbać o to, aby polskie społeczeństwo miało w sobie ducha przedsiębiorczości i było zainteresowane pracą zawodową i rozwojem. Nie chcemy być przecież krajem taniej siły roboczej, którą łatwo zastąpić jeszcze tańszym źródłem lub poprzez automatyzację.

Automatyzacja i kryzys

Tak niski poziom bezrobocia powoduje, że polski rynek, aby utrzymać konkurencyjność i rozwój, będzie musiał być zasilany imigrantami. Jednak rynek funkcjonuje jako całość i wszystkie procesy na siebie wzajemnie oddziałują.

- Myślenie, że imigranci nie wiedzą, co u nas się dzieje, jest naiwnością. Już w tej chwili pracownicy z Ukrainy podwyższyli swoje oczekiwania finansowe nawet o 30 procent w stosunku do ostatnich miesięcy - wskazuje Agnieszka Skuza. - W gruncie rzeczy sam pomysł, że całą dziurę pracowniczą w rynku pracy uda się zasypać imigrantami, jest niedorzeczny w dłuższej perspektywie czasowej. Nie można traktować krajów ościennych jako nieskończonego rezerwuaru tanich pracowników. Dlatego w tej chwili wszystko zależy od pracodawców.

Zdaniem ekspertki Polska poprzez wyniki, jakie osiągnęła, wykonała historyczny skok, jednak paliwo rozwoju gospodarczego, czyli tania praca, powoli zaczęło się kończyć. Jeśli uda się na fali koniunktury przestawić polską ekonomię na bardziej innowacyjne tory, w dłuższej perspektywie pracownicy nie są zagrożeni. Jeśli się to jednak nie uda, bezrobocie wzrośnie, gdyż Polska stanie się zbyt droga jak na kraj-montownię, ale wciąż bez perspektyw na budowę dobrobytu własnymi siłami.

- Pytanie, czym się ten skok zakończy. Jeśli uda nam się przestawić gospodarkę z odtwórstwa na innowacje oraz konkurowanie jakością a nie ceną, będzie to skok w chmury. Jeśli nie, to będzie to skok w przepaść – podsumowuje Agnieszka Skuza.

aw

.
.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS: stopa bezrobocia w czerwcu spadła do 7,1 proc. Do końca lata dojdziemy poniżej 7 procent?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 17:22
7,1 proc. – tyle, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu 2017 roku. To o 0,3 punktu procentowego mniej w porównaniu z majem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaczyna brakować rąk do pracy. Pracodawcy będą ściągać z emerytury byłych pracowników?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 20:20
Choć w lipcu bezrobocie pozostało na tym samym poziomie, co w czerwcu, to jest wyraźnie niższe niż w roku ubiegłym, a na rynku coraz bardziej odczuwalny jest brak rąk do pracy. O tym, do jakich sposobów mogą zacząć uciekać się pracodawcy, żeby poradzić sobie z tym deficytem, mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więcej pieniędzy w budżecie UE na walkę z bezrobociem wśród młodych?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 14:45
Komisja ds. budżetu PE opowiedziała się za zwiększeniem wydatków na inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych z 366,7 mln euro do 600 mln euro. Bezrobocie w tej grupie to nadal poważny problem w krajach Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń