Na rynku pracy nadchodzi czas pokolenia 50+

W sytuacji rosnących problemów ze znalezieniem rąk do pracy pracowników firmy coraz chętniej sięgają po dojrzałych pracowników.

2017-10-17, 18:05

Na rynku pracy nadchodzi czas pokolenia 50+
Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby starsze. Foto: Rido/Shutterstock.com

Posłuchaj

O miejscu pracowników 50+ na rynku pracy mówił w radiowej Jedynce Marcin Ganclerz z Work Services (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Z danych Work Service wynika, że blisko 27 proc. firm planuje zatrudniać pracowników w tej grupie wiekowej. Jednocześnie w ciągu półtora roku o 10 proc. zwiększył się odsetek firm, które mają w swojej załodze osoby 50+, mówi w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Marcin Ganclerz z Work Services.

- Jeżeli spojrzymy na liczbę wakatów, czyli nieobsadzonych miejsc pracy, to widać, że w tej chwili w Polsce jest ich ponad 122 tys. Oczywiście pracodawcy rekompensują sobie te deficyty, m.in. zatrudniając osoby z Ukrainy, ale one nie są w stanie całkowicie odpowiedzieć na tę potrzebę i wypełnić te braki – zaznacza ekspert.

Dlatego też pracodawcy tak chętnie zatrudniają również osoby po 50. roku życia, dodaje Marcin Ganclerz.

- Osoby po 50. roku życia to zupełnie inni pracownicy niż jeszcze 30 lat temu, m.in. z powodu polepszającej się ochrony zdrowia i medycyny, kondycji tych ludzi. Oni są zdolni dzisiaj to pracy, są pełni energii i wigoru – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

REKLAMA

Nie chodzi tylko o braki kadrowe

Braki kadrowe to jednak nie jedyny powód, dla którego przedsiębiorcy szukają pracowników wśród osób dojrzałych. Chodzi także o duże doświadczenie zawodowe, na co wskazuje 32,1 proc. badanych. Na kolejnych miejscach znalazły się: zaangażowanie w pracę i to, że rzadziej zmieniają pracodawcę.

- Tylko jedna na 12 firm wskazuje na to, że zatrudniła osoby 50+, dlatego że nie miała młodszych kandydatów. Przedsiębiorcy wskazują, że są to pracownicy zaangażowani w wykonywanie powierzonych im obowiązków, ale są też grupą, która rzadziej zmienia pracę, co jest też istotne z punktu widzenia prowadzonej działalności. Ta rotacja nie sprzyja pracodawcom. Lepiej mieć pracownika, który wiąże swoją przyszłość z firmą, w której jest zatrudniony – podkreśla ekspert.

Przedsiębiorcy nie boją się obniżenia wieku emerytalnego

Przedsiębiorcy - jak dodawał Marcin Ganclerz - nie obawiają się także obniżenia wieku emerytalnego. I choć z nowego prawa skorzystało ponad 200 tys. osób., to wiele z nich będzie pracować na emeryturze.

- W tej grupie 60+, czyli tej, której dotyczy ta zmiana, ten odsetek wynosi już 60 proc. Oczywiście główne powody są finansowe, czyli albo chęć posiadania wyższego świadczenia, albo dorobienia do emerytury – wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

REKLAMA

Obecnie blisko 86 procent firm zatrudnia pracowników 50+. W ciągu ostatnich dwóch lat  po pracowników 50+ sięgał handel oraz branża budowlana. Jednocześnie tylko 9 procent firm w ciągu tego czasu zatrudniła specjalistów powyżej 50. roku życia, a 3 procent inżynierów.

Błażej Prośniewski, awi

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej