Polska z najniższym bezrobociem w Europie. Pomogły nie tylko rządowe tarcze

Dlaczego w Polsce stopa bezrobocia osiąga jeden z najniższych poziomów wśród krajów europejskich, wyjaśniał w audycji Ekspress Gospodarczy radiowej Jedynki Andrzej Kubisiak, zastępca Dyrektora ds. badań i analiz w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

2020-10-02, 19:06

Polska z najniższym bezrobociem w Europie. Pomogły nie tylko rządowe tarcze
Najważniejszym interesariuszem każdej działalności gospodarczej są jego pracownicy.Foto: pixabay

Przypomnijmy, gdy w Unii Europejskiej stopa bezrobocia osiągnęła w sierpniu najwyższy od dwóch lat poziom 7,4 proc., w Polsce, wg Eurostatu, wynosi nieco ponad 3 procent, czyli prawie najmniej w Europie. Trochę niższy wskaźnik notuje tylko jeden kraj – Czechy.

Stabilna sytuacja na polskim rynku pracy

- I to się może zmienić u naszego południowego sąsiada, ponieważ gdy w Polsce można mówić o stabilizacji na rynku pracy, to w Czechach ten wskaźnik bezrobocia lekko rośnie i tym samym zbliżamy się do podobnego poziomu – mówi Andrzej Kubisiak.


Powiązany Artykuł

marlena maląg twitter 1200 jpg.jpg
"To dobry sygnał, trend wzrostu bezrobocia został zatrzymany". Minister rodziny komentuje dane GUS

I dodaje, że moment zrównania się tego wskaźnika  w obu krajach może nastąpić już jesienią, aczkolwiek wiele zależy od rozwoju pandemii.


Posłuchaj

Dlaczego w Polsce stopa bezrobocia osiąga jeden z najniższych poziomów wśród krajów Europejskich, wyjaśniał w audycji Ekspress Gospodarczy radiowej Jedynki Andrzej Kubisiak, zastępca Dyrektora ds. badań i analiz w Polskim Instytucie Ekonomicznym./Justyna Golonko, Polskie Radio. 5:01
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Polska z najniższym bezrobociem wśród krajów OECD

- Wtedy, mielibyśmy bezrobocie najniższe na świecie, wśród krajów rozwiniętych OECD, gdyż obecnie bezrobocie poniżej 3 procent występuje tylko w Japonii, gdzie obserwujemy jednak tendencję wzrostową. A to oznacza, że jeśli ono tam wzrośnie, to Polska może mieć najniższe bezrobocie w krajach OECD – mówi gość Polskiego Radia.


Powiązany Artykuł

straming online internet oglądanie praca 1200.jpg
Jaki będzie postcovidowy rynek pracy? Pracownik będzie cenniejszy?

OECD jest klubem 35 najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw. Polska  przystąpiła do niego w 1996 r. Państwa założycielskie (1961) to: Austria, Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Kanada, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania i Włochy.

W trakcie działania Organizacji grono państw członkowskich powiększyły: Japonia (1964), Finlandia (1969), Australia (1971), Nowa Zelandia (1973), Meksyk (1994), Czechy (1995), Węgry (1996), Polska (1996), Korea Południowa (1996), Słowacja (2000), Chile (2010), Słowenia (2010), Izrael (2010), Estonia (2010) i Łotwa (2016).

W Polsce nie cięto zatrudnienia, ale plany rekrutacyjne, wielu cudzoziemców pracujących w polskich zakładach wyjechało

Polski rynek pracy, jak widać, szybko otrząsnął się po lockdownie, i wynika to, jak zauważa gość radiowej Jedynki, z innej sytuacji startowej.

REKLAMA

- My, zamiast ciąć zatrudnienie, cięliśmy plany rekrutacyjne, z drugiej strony wielu cudzoziemców, pracujących w polskich zakładach pracy, w pierwszej fazie pandemii opuściło Polskę - mówi.

Sprawdziły się też tarcze antykryzysowe

- Ponadto, podkreśla Kubisiak, wielkie znaczenie miało uruchomienie przez rząd tarcz kryzysowych, które ochroniły rynek pracy przed największym uderzeniem bezrobocia – podsumowuje gość Polskiego Radia.

Justyna Golonko, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej