X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Praca zdalna: czy pracodawca powinien zwracać za kawę i zużycie sprzętu?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 14:28
Gdy pandemia uderza w świat, a dziesiątki milionów pracowników barykaduje się w domu, aby pracować, pojawia się pytanie: kto płaci za kawę, zużycie sprzętu i papier toaletowy? Według Holendrów odpowiedź brzmi: szefowie. A jak dużo? Średnio około dwóch euro na dzień roboczy - pisze dziennik "El Pais".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Daxiao Productions

Jak w nim czytamy, refundacja obejmuje nie tylko zużytą w godzinach pracy kawę, herbatę i papier toaletowy, ale także gaz, prąd i dodatkową wodę, a także amortyzację biurka i krzesła, czyli niezbędne rzeczy, o które pracownik nie musiałby się martwić w biurze.

Holendrzy nie mają wątpliwości – dodatki za pracę w domu się należą

- Dosłownie obliczyliśmy, ile łyżeczek do herbaty znajduje się w przeciętnym gospodarstwie domowym, więc na tej podstawie nie jest tak trudno ustalić koszty - mówi Gabrielle Bettonville z holenderskiej publicznej instytucji finansów rodzinnych NIBUD, która zbadała dodatkowe koszty pracy na odległość.

shutterstock_1721381962-1200.jpg
Praca zdalna nie tylko w dobie epidemii. Ministerstwo przygotowuje zmianę przepisów

Holenderski urzędnik już dostaje 363 euro za pracę zdalną

Władze holenderskie wykorzystały już badania instytucji NIBUD i od marca oferują urzędnikom pracującym zdalnie premię za COVID-19 w wysokości 363 euro.

Jak pisze dziennik, rachunkowość ta może wydawać się trywialna w czasie, gdy świat ogarnia pandemia, ale jest trafna, ponieważ eksperci przewidują, że praca zdalna może być trwałym dziedzictwem kryzysu.

W Hiszpanii 76% pracowników chciałoby kontynuować telepracę po zakończeniu pandemii, wynika z badania opublikowanego w środę przez firmę ManpowerGroup zajmującą się zasobami ludzkimi.

43 proc. badanych uważa, że ​​kryzys związany z koronawirusem „oznacza koniec stuprocentowej pracy bezpośredniej”. W rzeczywistości wierzą, że będzie on ewoluował w kierunku modelu hybrydowego.

Czy 2 euro to nie za mało? A co z amortyzacją mebli, prądem, ogrzewaniem?

Oczywiście te dwa euro dziennie zaproponowane przez holenderską instytucję to niewielka kwota dla przeciętnego pracownika o średnich kosztach, ale można ją rozszerzyć, w zależności od środków, o takie pozycje jak rachunki za ogrzewanie i wodę.

Nie obejmują też nowych mebli, komputerów, telefonów lub innych urządzeń, które według NIBUS, powinny być również opłacane przez pracodawcę, jeśli są niezbędne do pracy.

W innych krajach też trwa dostosowywanie się do pracy zdalnej - w Hiszpanii płaci się za konserwacje sprzętu biurowego, w Niemczech myśli się o nowych prawach, są ulgi podatkowe w Wielkiej Brytanii

Inne kraje również dostosowują się do nowej rzeczywistości pracy z domu, zdając sobie sprawę, że wielu pracowników nie ma ochoty wracać do biura w pełnym wymiarze godzin, nawet po zakończeniu pandemii.

marek-zuber.jpg
Marek Zuber: w wielu obszarach praca zdalna nie jest dobrym rozwiązaniem

Hiszpania zmusiła pracodawców do płacenia za sprzęt biurowy i konserwację; Niemcy debatują nad ustawą, która gwarantuje prawa pracowników zdalnych; Francja przyjęła ustawę, która chroni ich przed odpowiadaniem na e-maile poza godzinami pracy; podczas gdy Wielka Brytania zasugerowała, że ​​może zezwolić na ulgi podatkowe na komputery i inny sprzęt zakupiony do telepracy w czasie pandemii.

W Holandii związki za dodatkami za pracę zdalną, ale pracodawcy mówią też o płynących z niej dla pracowników korzyściach

Jednak niewiele krajów zagłębiło się w szczegóły tak głęboko jak Holendrzy.

- Rząd dał dobry przykład w tym zakresie - powiedział José Kager z FNV, największego związku zawodowego w Holandii, który chce, aby wszyscy pracownicy zatrudnieni z domu otrzymali odszkodowanie zgodnie z tym, co zostało ustalone przez NIBUD.

Z drugiej strony rzecznik holenderskiego stowarzyszenia pracodawców AWVN, Jannes van der Velde, powiedział, że obliczenia NIBUD nie odzwierciedlają wszystkich korzyści płynących z telepracy.

- Związki wzywają firmy do płacenia za kawę tym, którzy pracują z domu, ale nie mówią, że w zamian mają znacznie więcej wolnego czasu - powiedział, zapewniając, że osoby telepracujące oszczędzają pół godziny dziennie na podróżach.

- Pracownicy powinni otrzymać rekompensatę za koszty posiadania domowego biura, ale właściwe będzie też obcięcie im rekompensat za wynajem samochodu i inne świadczenia transportowe - dodał rzecznik.

El Pais, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pandemia koronawirusa. Na czym polega praca zdalna wprowadzona w specustawie?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 22:07
- Jeśli chodzi o świadczenie pracy, to zarówno godziny, jak i wysokość wynagrodzenia powinny pozostać te same - mówił w Polskim Radiu 24 prawnik, radca prawny Bartosz Wojciechowski. W ten sposób odniósł się do rzeczywistości pracy zdalnej wprowadzonej przez specustawę dotyczącą koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"60 mld zł na ochronę miejsc pracy". Marlena Maląg podsumowała dotychczasowe funkcjonowanie tarcz

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 11:45
- Naszym głównym celem jest ochrona miejsc pracy i zabezpieczenie wynagrodzeń dla pracowników. Na ten cel przekazaliśmy przedsiębiorcom już około 60 mld zł - poinformowała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: konieczne będzie znalezienie równowagi między pracą zdalną a tradycyjną

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 09:00
Ernest Frankowski uważa, że jednym ze skutków pandemii będzie upowszechnienie się pracy zdalnej, ale, z drugiej strony, po minięciu zagrożenia, w wielu sektorach gospodarki po pewnym czasie może nastąpić powrót do "tradycyjnej" pracy, przynajmniej do pewnego stopnia. Ewolucja w kierunku telepracy gwałtownie przyspieszyła, to jest tak dynamiczne przejście w skrajność, że szybko pojawią się głosy, że być może to poszło za daleko, że to może dehumanizować pracę i zaburzać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym – mówi ekspert portalowi PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń