X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Od 1 stycznia płaca minimalna wynosi 2800 zł brutto, rośnie też stawka godzinowa

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 10:23
Od 1 stycznia 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2800 zł brutto, o 200 zł więcej niż w minionym roku. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wzrasta z 17 do 18,30 zł brutto.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Tym samym płaca minimalna stanowi 53,2 procent prognozowanego na ten rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Przy ustalaniu płacy minimalnej i stawki godzinowej w Radzie Dialogu Społecznego nie było zgody co do ich wysokości.


Posłuchaj
00:29 stawka 1.mp3 W tym roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrasta o 200 złotych. Oznacza to, że od dziś wynosi 2800 złotych brutto. Tym samym stanowi 53,2 procent prognozowanego na ten rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed./IAR/.

 

Jak zaznaczył, "zależało nam na tym, by utrzymać poziom płacy powyżej 50 procent w relacji do przeciętnego wynagrodzenia, co też jest zgodne z postulatami Unii Europejskiej".


podatki kalkulator stock 1200.jpg
Wzrost płacy minimalnej, nowości w podatku CIT. Ważne zmiany od nowego roku

 Wiceminister zwrócił uwagę, że płaca minimalna musi zapewnić godne życie tym, którzy pracują. Zaznaczył, że w ostatnich latach płaca minimalna mocno poszła w górę i jak mówi "skończyliśmy z tym, że ktoś pracował i nie starczało mu środków na życie".

Stawka za godzinę pracy wzrosła do 18,30 zł

Stanisław Szwed zwrócił też uwagę, że na zlikwidowanie zjawiska tzw. "biednych pracujących" znacząco wpłynęło wprowadzenie stawki godzinowej, która w tym roku wzrasta do 18 złotych 30 groszy.


Posłuchaj
00:12 stawka 2.mp3 Stanisław Szwed zwrócił uwagę, że na zlikwidowanie zjawiska tzw. "biednych pracujących" wpłynęło też wprowadzenie stawki godzinowej./IAR/.

 

Podkreślił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości skończył z patologią jaką były stawki godzinowe na poziomie jednego czy dwóch złotych. Teraz stawka minimum za godzinę jest gwarantowana i dzięki temu pracownicy nie są oszukiwani.

Rosną też inne świadczenia obliczane na podstawie płacy minimalnej, np. dodatek za pracę w nocy

Wraz z płacą minimalną wzrosną też inne świadczenia obliczane na jej podstawie, m.in. dodatek za pracę w nocy, wynagrodzenie za przestój, odprawa z tytułu zwolnień grupowych.

Wzrośnie też tzw. preferencyjny ZUS dla początkujących przedsiębiorców: z 780 zł do 840 zł.


Posłuchaj
00:21 sytawka 3.mp3 Przy ustalaniu płacy minimalnej i stawki godzinowej w Radzie Dialogu Społecznego nie było zgody co do ich wysokości./IAR/.

 

Spór o płace minimalną

Przy ustalaniu płacy minimalnej i stawki godzinowej w Radzie Dialogu Społecznego nie było zgody co do ich wysokości.

Większość organizacji pracodawców była za utrzymaniem płacy minimalnej na poziomie z 2020 roku lub podwyższeniem jej do minimalnego poziomu przewidzianego przepisami czyli do 2716 złotych brutto.

OPZZ i Forum Związków Zawodowych proponowały wyższą stawkę.

Propozycję rządu poparły natomiast "Solidarność" oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Wobec braku porozumienia w Radzie obie stawki ustalił rząd.

IAR, PAP, jk

Czytaj także

Tarcze antykryzysowe. Prawie 150 mld zł przeznaczono już na wsparcie pracowników i pracodawców

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 10:36
W sumie w ramach wszystkich tarcz – antykryzysowej, finansowej i pomocowej – na ochronę miejsc pracy przeznaczono 149,42 mld zł - podał w poniedziałek resort rodziny. Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników wyniosło 17,5 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Borys: przygotowaliśmy nowe narzędzia wsparcia dla firm dotkniętych pandemią

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 18:33
O nowych działaniach wspierających firmy i branże dotkniętych skutkami koronawirusa mówił w radiowej Jedynce Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
rozwiń zwiń