more_horiz
Gospodarka

Od nowego roku wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa. Zobacz, ile wyniosą

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 08:27
- Od nowego roku wysokość minimalnego wynagrodzenia będzie wynosiła 3010 złotych, czyli o 210 złotych więcej niż w tym roku. Minimalna stawka godzinowa w 2022 r. wyniesie zaś 19 złotych 70 groszy - wyjaśnił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/im_coco

Minister podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że rząd stara się utrzymać płacę minimalną na dobrym poziomie, czyli 50 procent przeciętnego wynagrodzenia.

- W 2022 roku będzie to prawie 51 procent przeciętnego wynagrodzenia - zaznaczył Stanisław Szwed. Dodał, iż w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości minimalna płaca wzrosła o 50 procent.

- Zależy nam na tym, by nie było takiej sytuacji, jak za poprzedników, że mieliśmy biednych pracujących, którzy pracowali, a nie mogli się utrzymać - wyjaśnił wiceszef resortu rodziny.

Posłuchaj
00:33 stawka.mp3 Od nowego roku wysokość minimalnego wynagrodzenia będzie wynosiła 3010 złotych, czyli o 210 złotych więcej niż w tym roku. Minimalna stawka godzinowa w 2022 r. wyniesie zaś 19 złotych 70 groszy - wyjaśnia wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed./IAR/.

Wraz z minimalnym wynagrodzeniem rosną też inne świadczenia związane z pracą

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej wzrastają też dodatki związane z pracą takie jak np. minimalne wynagrodzenie za przestój, dodatek za pracę w porze nocnej czy wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik nie świadczy pracy ze względu na przewidziane w rozkładzie czasu pracy dni wolne.

IAR, jk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem