Z PO WER-em na rynek pracy

W tym roku wygasa program Kapitał Ludzki. Jego następca, PO WER, ma bardziej skupiać się na lokalnych potrzebach

2013-04-09, 11:34

Z PO WER-em na rynek pracy
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Poranne rozmaitości/Jedynka: POWER zamiast Kapitału Ludzkiego
+
Dodaj do playlisty

Z końcem tego roku wygasa unijny program Kapitał Ludzki. W latach 2014-20 zastąpi go Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Co się zmieni? Mniej będzie priorytetów, na których skupią się działania. Zamiast kilkudziesięciu, tylko trzy. – Po pierwsze wsparcie szkolnictwa wyższego. Popularyzacja i wszystko, co będzie służyło jego upowszechnianiu – wyjaśnia Piotr Popa z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Kolejne filary to podnoszenie kwalifikacji połączone z szeroko rozumianym wsparciem rynku pracy oraz tzw. good governance, czyli wsparcie administracji publicznej w świadczeniu lepszych i efektywniejszych usług obywatelom.

– Realizacja programu ma sprzyjać włączeniu społecznemu. Mówimy o osobach, które mają utrudniony dostęp do rynku pracy - wyjaśnia Piotr Popa. Istotne będzie więc np. umożliwienie powrotu młodych mam do aktywności zawodowej.

Drugą ważną zmianą, która odróżnia PO WER od poprzedniego programu jest sposób rozdzielania środków. To zadanie w 75 proc. należeć będzie do samorządów województw. – Samorządy są bliżej lokalnego rynku pracy, lepiej rozumieją te potrzeby i mogą bardziej efektywnie adresować pomoc niż agencja rządowa w Warszawie – tłumaczy Piotr Popa.

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej