more_horiz
Gospodarka

Wzrost wynagrodzeń i zatrudnienia. Bardzo dobre dane z rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 11:56
Rynek pracy wychodzi z pandemicznego spowolnienia - jak informuje GUS, w sierpniu zarówno zatrudnienie, jak i wynagrodzenia były wyższe niż rok temu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

W sierpniu przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach było o 0,9 procent wyższe niż przed rokiem i wyniosło ogółem 6 milionów 352 tysięcy.

W ubiegłym miesiącu w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 9,5 procent - sięgnęło 5 843,75 zł brutto.

Natomiast w stosunku do lipca tego roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw obniżyło się o 0,2%. Również w przypadku średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto odnotowano minimalny spadek o 0,1%.

Ekonomiści – wynagrodzenia rosną szybciej niż przed kryzysem, kłopot z zatrudnieniem

Sierpień przyniósł kontynuacje wzrostu wynagrodzeń; bieżące poziomy dalej przekraczają dynamiki sprzed kryzysu. Natomiast negatywnie zaskoczyły informacje o zatrudnieniu - napisali w komentarzu do piątkowych danych GUS analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.


Posłuchaj
00:24 gus1.mp3 Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek powiedziała, że dane dotyczące zatrudnienia w firmach okazały się pewnym zaskoczeniem./IAR/.

Najszybciej rosną wynagrodzenia w turystyce, gastronomii oraz usługach, wolniej w budownictwie

"Wzrost wynagrodzeń przyśpieszył z 8,7 proc. do 9,5 proc. rdr, tj. powyżej rynkowych prognoz" - zauważyli.

"Lipcowe dane GUS wskazują, że najszybciej rosną pensje w sektorze turystycznym, gastronomii oraz pozostałych usługach (np. usługi fryzjerskie i salonów piękności) – tj. branżach najciężej doświadczonych przez pandemię. Równocześnie słabnąca koniunktura w sektorze budowlanym oraz wśród firm obsługujących rynek nieruchomości zaczyna przekładać się na niższe tempo wzrostu płac w tych branżach na tle innych gałęzi gospodarki" - napisali.


Posłuchaj
00:29 gus2.mp3 Monika Kurtek podkreśliła, że dane z lipca i sierpnia dotyczące rynku pracy rodzą pewien niepokój./IAR/.

Na początku 2022 r. wzrost wynagrodzeń spowolni, ale niewiele, do 7 procent

W ich ocenie dynamika wynagrodzeń spowolni do 7 proc. na początku 2022 roku.

Decyzja rządu o podwyżce płacy minimalnej do 3010 złotych powinna mieć niewielkie przełożenie na wzrost średniego wynagrodzenia – skala zmian jest podobna do 2021 roku. Przy bieżących tendencjach relacja płacy minimalnej do średniego wynagrodzenia w 2022 roku pozostanie zbliżona do obecnych poziomów (53 proc. – przewidują.

Wzrost zatrudnienia trochę mniejszy od zakładanego – to efekt wygaszania tarcz ochronnych

Zauważyli jednak, że dynamika zatrudnienia obniżyła się w sierpniu z 1,8 proc. do 0,9 proc. rdr, czyli poniżej rynkowych prognoz (1,1 proc.).

 

"Taki wynik jest równoznaczny z likwidacją 10 tys. etatów względem lipca – to efekt wygasania tarcz ochronnych. Należy zwrócić uwagę na spore zróżnicowanie zmian zatrudnienia między sektorami. Systematycznie rośnie liczba miejsc pracy w branżach usługowych. Równocześnie spada liczba pracujących w przemyśle, transporcie oraz budownictwie" - czytamy w komentarzu do danych GUS.


IAR, PAP, jk