828 828 828: numer alarmowy dla utraconych kart

2014-11-25, 16:40

828 828 828: numer alarmowy dla utraconych kart
Gdy ginie portfel, ginie karta – numer 828 828 828, połączenie z bankiem i zastrzeżenie.Foto: Glow Images/ East News

Jeden, wspólny numer do zastrzegania kart płatniczych – niezależnie od tego, w którym banku mamy konto. Taką usługę wprowadził od stycznia br. Związek Banków Polskich.

Posłuchaj

Mamy tych kart w Polsce ponad 35 mln, a w związku z tym że jest ich tak dużo, i to dobrze, to niestety zdarzają się różne sytuacje losowe – wyjaśnia w radiowej Jedynce Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Na ten numer można  zadzwonić z kraju lub zagranicy, jeśli zgubimy kartę albo zostanie nam ona skradziona.

– 828 828 828 jest po to, że tak jak teraz rozmawiamy już ok. 24 sek., to w tym czasie w Polsce została zastrzeżona już kolejna karta. Jesteśmy społeczeństwem które bardzo polubiło karty, obrót bezgotówkowy. Mamy tych kart w Polsce ponad 35 mln, a w związku z tym że jest ich tak dużo, i to dobrze, to niestety zdarzają się różne  sytuacje losowe. Karty gubimy, karty tracimy, są kieszonkowcy którzy przy okazji zakupów świątecznych kradną nam karty. I wtedy mamy problem, bo trzeba szybko skontaktować się z bankiem i zastrzec własną kartę, by chronić swoje mienie –  wyjaśnia w radiowej Jedynce Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

Jak działa numer alarmowy dla kart płatniczych

Numer działa w bardzo prosty i przyjazny sposób. Wybieramy 828 828 828 i tam, po uzyskaniu połączenia, podajemy nazwę banku, w którym mamy swoją kartę (działa  tu system rozpoznawania mowy). – I następuje automatyczne przełączenie do takiej specjalnej centrali, gdzie będziemy mogli zostać zdefiniowani i gdzie bardzo szybko zablokujemy własną kartę. I wtedy złodziej jest już bezradny, a pieniądze bezpieczne – tłumaczy przedstawiciel ZBP.

Dzięki temu karta jest zastrzeżona automatycznie i jest już w tej bazie. – Problem, który dostrzegliśmy, jako sektor bankowy, polegał na tym, że klienci albo nie zapisywali tych istotnych numerów, gdzie zadzwonić, kiedy zginie karta, albo że mieli ten numer zapisany na odwrocie karty. Dlatego powstał pomysł tego numeru 828 828 828, żeby to było takie „112” w bankowości. Numer, który pamiętamy, który mamy wpisany w telefonie komórkowym, który jest w naszej świadomości. Gdy ginie portfel, ginie karta – numer 828 828 828, połączenie z bankiem, zastrzeżenie – dodaje Przemysław Barbrich.

I zgodnie z przepisami ustawy o usługach płatniczych – od tego momentu bank bierze pełną odpowiedzialność za pieniądze, które ewentualnie przy użyciu tej karty zostały skradzione lub pobrane z naszego konta, naszej karty.

Czy Polacy już korzystają z tego numeru

Numer działa od początku roku i korzystamy z niego coraz chętniej. – Musimy pamiętać o tym, a teraz jest taki szczególny moment żeby o tym mówić, że sztuką jest tak zorganizować system, żeby on działał sprawnie.  W związku z tym pierwsze miesiące działania tego systemu to był taki czas, że ten system był testowany, kiedy sprawdzaliśmy czy wszystko działa bardzo dobrze. I z każdym dniem ilość osób, które poprzez numer 828 828 828 dodzwaniają się do systemu bankowego rośnie – ocenia gość radiowej Jedynki.

Zaczynamy o tym numerze mówić coraz powszechniej i niebawem zobaczymy go na billboardach, w kinach, zobaczymy go na autobusach w naszych miastach. – I myślę, że w perspektywie roku, dwóch czy trzech będziemy mogli powiedzieć, że spora część tej komunikacji, w tych trudnych momentach, z bankiem będzie szła właśnie przez ten numer. Taki jest cel – dodaje.

Ważne! Warto zapamiętać
Telefon 828 828 828 działa całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Rozwiązanie jest proste – opiera się na automatycznym rozpoznawaniu mowy. Po uzyskaniu połączenia zostaniemy zapytani przez automat, w którym banku mamy kartę płatniczą. Komputer rozpozna naszą odpowiedź i przekieruje rozmowę do odpowiedniego konsultanta. Reszta procedury odbędzie się zgodnie z zasadami wydawcy naszej karty.

Justyna Golonko, mb


Polecane

Wróć do strony głównej