Minister Łopiński: ustawa spreadowa nie zamyka frankowiczom drogi sądowej
W przyszłym tygodniu posłowie zajmą się trzema projektami ustaw, które dotyczą kredytów walutowych. Wśród nich jest projekt przygotowany przez kancelarię prezydenta.
2016-10-14, 16:35
Posłuchaj
Projekt zakłada zwrot nienależnie, zdaniem autorów, pobranych spreadów wraz z odsetkami.
Ustawa prezydencka nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale nie zamyka drogi sądowej
Minister w kancelarii prezydenta Maciej Łopiński powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że regulacja nie rozwiąże wszystkich problemów kredytobiorców, którzy swoich praw mogą dochodzić w sądach, ponieważ ta regulacja nie ograniczy takiego prawa.
Prezydencki urzędnik przypomniał, że polskie sądy coraz częściej stają po stronie kredytobiorców, który zadłużyli się w obcej walucie. Rozmówca IAR przypomniał, że celem tej regulacji jest rozwiązanie części problemów kredytobiorców walutowych.
Prezydencka ustawa zakłada zwrot spreadów przy kredytach do 350 tys. zł na osobę
Prezydencka regulacja zakłada, że spready będą zwracane do wysokości kredytu wynoszącej 350 tysięcy złotych na osobę.
REKLAMA
Banki mogą zapłacić za zwrot spreadów ponad 9 mld zł
Pomysłodawcy rozwiązania szacują, że banki będą musiały znaleźć na realizację przepisów około 3,6 do 4 miliardów złotych. Komisja Nadzoru Finansowego szacowała tę kwotę na ponad 9 miliardów złotych.
W sejmie są jeszcze dwie ustawy dotyczące frankowiczów
Poza projektem prezydenckim posłowie zajmą się jeszcze dwoma propozycjami. Jedna jest autorstwa ugrupowania Kukiz 15. Drugą przygotowali posłowie Platformy obywatelskiej.
Na koniec drugiego kwartału 3,3 procent mieszkaniowych kredytów walutowych było zagrożonych. Kredyty walutowe stanowią obecnie mniej niż połowę wszystkich zobowiązań hipotecznych.
IAR, jk
REKLAMA