Rodzina 500+: chcesz nadal otrzymywać świadczenie? Pamiętaj o złożeniu wniosku
Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski o dalsze wypłacanie świadczenia z programu "Rodzina 500+". Beneficjenci, którzy tego nie zrobią, stracą wsparcie.
2017-07-12, 12:30
Posłuchaj
Nowy okres zasiłkowy rozpocznie się 1 października, tłumaczy Olgierd Podgórski z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
- Kończy się obecny okres świadczeniowy. Osoby, które miały ustalone prawo do świadczenia wychowawczego, składając wniosek już w kwietniu 2016 roku, mają to prawo ustalone do końca września tego roku. Aby otrzymywać świadczenie w kolejnych miesiącach, muszą teraz złożyć nowy wniosek. Składamy go, tak jak składaliśmy w roku ubiegłym, czyli osobiście w gminie, w Urzędach Miast, ośrodkach pomocy społecznej. Wniosek można złożyć również w drodze elektronicznej – wyjaśnia ekspert.
Wnioski także przez internet
Taki e-wniosek możemy złożyć za pomocą portalu ministerstwa - Empatia ale też poprzez bankowość elektroniczną. I ten sposób, jak mówi Justyna Białowąs z PKO Banku Polskiego, cieszy się bardzo dużą popularnością.
- Po udostępnieniu wniosku 1 kwietnia 2016 roku w naszych serwisach bankowych, wniosek „Rodzina 500+” wypełniło ponad 180 tys. naszych klientów. Złożenie wniosku przez nasze serwisy internetowe jest bardzo proste. Wystarczy zalogować się do serwisu internetowego iPKO, przejść do sekcji e-Urząd, a tam wybrać wniosek 500+. Większość danych wypełniana jest automatycznie z danych klienta. Wystarczy uzupełnić dane dzieci i informacje dotyczące dochodów itp. W tym roku ograniczyliśmy maksymalnie liczbę dokumentów, które trzeba załączyć, żeby wysłać dalej wniosek – tłumaczy rozmówczyni Jedynki.
REKLAMA
Nowe obowiązki dla części beneficjentów
Główne założenia projektu pozostają bez zmian, choć w tym roku pojawią się też dla niektórych beneficjentów programu nowe obowiązki, dodaje Olgierd Podgórski.
- W przypadku osób, które osiągają przychody rozliczane zryczałtowanymi formami, czyli karta podatkowa, czy ryczałt ewidencjonowany, to tu jest nowość. Takie osoby będą musiały dołączyć zaświadczenie z urzędu skarbowego. Przy pozostałych dochodach osoby składają tylko wniosek, a gmina sama sprawdza dochody, łącząc się z urzędem skarbowym – mówi ekspert.
Ważna zmiana dla samotnych rodziców
Inna ważna zmiana dotyczy osób, które deklarują, że samotnie wychowują dzieci.
- Osoby samotne, aby otrzymać świadczenie 500+, będą musiały mieć zasądzone alimenty. Taka zasada obowiązuje w zasiłku rodzinnym od 13 lat, od początku systemu obowiązywania. Teraz wprowadziliśmy ją do programu „Rodzina 500+”. Ważne, że te osoby samotne, które nie mają zasądzonych alimentów z różnych powodów, powinny jak najszybciej pójść do sądu złożyć wniosek o powództwo alimentacyjne i bardzo ważne jest, żeby przy tym wniosku złożyły również wniosek o zabezpieczenie powództwa. Wówczas w terminie do 30 dni sąd takie zabezpieczenie wydaje. I to już będzie wystarczające do otrzymania świadczenia z programu „Rodzina 500+” – wyjaśnia Olgierd Podgórski.
REKLAMA
Do programu „Rodzina 500+” można dołączyć w każdym momencie. Wniosek o świadczenie składa się raz do roku.
Program został wprowadzony 1 kwietnia 2016 r. Podstawowym kryterium do przyznania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko jest kryterium dochodowe, które nie może przekroczyć 800 zł na osobę w rodzinie bądź - jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne - 1200 zł. Na drugie i kolejne dziecko świadczenie to nie jest uzależnione od dochodu rodziny.
Justyna Golonko, awi
REKLAMA