Rodzina 500+: to trzeba wiedzieć o nowych wnioskach
Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski o dalsze wypłacanie świadczenia z programu "Rodzina 500+". Beneficjenci, którzy tego nie zrobią, stracą wsparcie.
2017-07-18, 13:10
Posłuchaj
Ministerstwo Rodziny publikuje informacje na temat wniosków o świadczenie 500+ w nowym okresie zasiłkowym. Można się z nimi zapoznać na stronie resortu w zakładce aktualności.
Od pierwszego sierpnia do końca września będą przyjmowane dokumenty na nowy okres zasiłkowy, obowiązujący od października tego roku do końca września 2018. Minister rodziny Elżbieta Rafalska liczy na to, że samorządy są przygotowane do przyjęcia i wydania decyzji dla około 4 milionów odbiorców tego świadczenia, tak aby zachować ciągłość wypłat. Jak zaznacza minister, jest to wyzwanie dla samorządów, które będą przyjmować zwiększoną liczbę dokumentów.
Minister Rafalska ma nadzieję, że odbiorcy świadczenia dostarczą dokumenty na czas, aby dostać pieniądze bez opóźnień. Termin został ujednolicony dla tych, którzy starają się o zasiłki rodzinne, świadczenie wychowawcze 500+, oraz ubiegają się o środki z Funduszu Alimentacyjnego.
Jak podkreśla minister rodziny - połączenie wniosków dla różnych świadczeń ma być ułatwieniem i dla urzędników, i dla rodzin.
REKLAMA
- Po pierwsze rodzina nie będzie musiała dwukrotnie lub trzykrotnie iść aby składać wnioski, a obsługa tez nie bezie musiała wielokrotnie zajmować się tą samą rodziną (...) jesteśmy przekonani, że jest to ułatwienie - powiedziała Elżbieta Rafalska.
Wnioski także przez internet
Wszystkie potrzebne formularze zainteresowani znajdą w swoich gminach, w wyznaczonych środkach. Można też je będzie złożyć on-line poprzez: ministerialny Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS - Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz ePUAP - elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej.
Nowe obowiązki dla części beneficjentów
- W przypadku osób, które osiągają przychody rozliczane zryczałtowanymi formami, czyli karta podatkowa, czy ryczałt ewidencjonowany, to tu jest nowość. Takie osoby będą musiały dołączyć zaświadczenie z urzędu skarbowego. Przy pozostałych dochodach osoby składają tylko wniosek, a gmina sama sprawdza dochody, łącząc się z urzędem skarbowym – mówi ekspert.
REKLAMA
Ważna zmiana dla samotnych rodziców
Inna ważna zmiana dotyczy osób, które deklarują, że samotnie wychowują dzieci.
- Osoby samotne, aby otrzymać świadczenie 500+, będą musiały mieć zasądzone alimenty. Taka zasada obowiązuje w zasiłku rodzinnym od 13 lat, od początku systemu obowiązywania. Teraz wprowadziliśmy ją do programu „Rodzina 500+”. Ważne, że te osoby samotne, które nie mają zasądzonych alimentów z różnych powodów, powinny jak najszybciej pójść do sądu złożyć wniosek o powództwo alimentacyjne i bardzo ważne jest, żeby przy tym wniosku złożyły również wniosek o zabezpieczenie powództwa. Wówczas w terminie do 30 dni sąd takie zabezpieczenie wydaje. I to już będzie wystarczające do otrzymania świadczenia z programu „Rodzina 500+” – wyjaśnia Olgierd Podgórski.
Do programu „Rodzina 500+” można dołączyć w każdym momencie. Wniosek o świadczenie składa się raz do roku.
Program został wprowadzony 1 kwietnia 2016 r. Podstawowym kryterium do przyznania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko jest kryterium dochodowe, które nie może przekroczyć 800 zł na osobę w rodzinie bądź - jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne - 1200 zł. Na drugie i kolejne dziecko świadczenie to nie jest uzależnione od dochodu rodziny.
REKLAMA
IAR/Jedynka, awi
REKLAMA