"Rodzina 500+": ze złożeniem nowego wniosku lepiej nie zwlekać

Trwa przyjmowanie nowych wniosków o świadczenie z programu „Rodzina 500+”. Dotychczasowi beneficjenci programu, jeżeli nie chcą mieć przerwy w otrzymywaniu pieniędzy, powinni złożyć taki wniosek jak najszybciej.

2017-08-03, 10:10

"Rodzina 500+": ze złożeniem nowego wniosku lepiej nie zwlekać
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: ESB Professional/Shutterstock.com

Posłuchaj

O składaniu nowych wniosków o świadczenie 500+ mówili w radiowej Jedynce minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, Wioletta Kucharska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i Arkadiusz Kulewicz z Gdańskiego Centrum Świadczeń (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Ośrodki pomocy społecznej i urzędy gmin w całym kraju przyjmują wnioski o wsparcie z Programu „Rodzina 500+” na kolejny rok.

Wniosek najlepiej złożyć jak najszybciej

Złożenie nowego wniosku jest konieczne, by od 1 października w sposób ciągły dostawać świadczenie, przypominała na naszej antenie minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

"

Elżbieta Rafalska Jeżeli wniosek złożymy w sierpniu, to otrzymamy płatność w październiku, a więc nie będziemy mieli żadnej przerwy w płynnym przekazywaniu środków.

- Jeżeli wniosek złożymy w sierpniu, to otrzymamy płatność w październiku, a więc nie będziemy mieli żadnej przerwy w płynnym przekazywaniu środków. Natomiast jeśli złożymy we wrześniu, samorząd będzie miał czas do końca listopada na wydanie decyzji i dokonanie płatności, ale oczywiście jeśli samorząd zrobi to wcześniej, to może też dokonać wypłaty wcześniej – podkreślała minister Rafalska.

Jeśli wniosek zostanie złożony później niż 31 października, wtedy rodzina nie dostanie wyrównania za poprzednie miesiące.

REKLAMA

Do wczorajszego popołudnia tylko drogą elektroniczną - wpłynęło prawie 74 tysiące wniosków.

Ustawiają się kolejki z wnioskami

Mimo wakacji, wiele osób przychodzi też, by osobiście załatwić sprawę, mówi Arkadiusz Kulewicz z Gdańskiego Centrum Świadczeń.

- Zgodnie z naszymi przewidywaniami ten ruch na samym początku był bardzo duży. W gdańsku mamy uruchomionych 11 punktów obsługi. Jeden to jest taki główny punkt przyjmowania wniosków, nasz stały punkt, który funkcjonuje cały rok i dodatkowo jeszcze uruchomiliśmy 10 punktów przyjmowania wniosków, które są rozlokowane w różnych dzielnicach miasta i te punkty będą funkcjonowały w takich dwóch newralgicznych miesiącach, czyli sierpniu i wrześniu, kiedy spodziewamy się największej liczby wniosków – wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej.

Zmiana zasad

Wraz z nowym okresem świadczeniowym wprowadzono kilka zmian, które regulują pobieranie świadczeń na pierwsze dziecko, gdzie obowiązuje kryterium dochodowe.
W przypadku samotnego wychowywania dziecka trzeba mieć  zasądzone alimenty. Bo do tej pory trudno było ustalić, czy dana osoba wychowuje dzieci samotnie, mówi Wioletta Kucharska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

REKLAMA

- Była możliwość zrobienia wywiadu środowiskowego przez ośrodek pomocy społecznej. Jednakże z wywiadów wychodziło, że albo ojca na miejscu nie było, albo ojciec dziecka był, ale w ramach odwiedzin u dziecka, więc ciężko też było pracownikowi socjalnemu ośrodka zweryfikować, czy ojciec w danym momencie jest jako całodzienny opiekun tego dziecka, czy jest tylko w ramach odwiedzin – zauważa ekspertka.

Samotny rodzić będzie mieć trzy miesiące na wystąpienie o alimenty.
W przypadku przedsiębiorców, którzy rozliczają się na podstawie ryczałtu lub karty podatkowej, nie można już dowolnie deklarować, jaki się ma dochód.

- Klienci nie deklarowali adekwatnych dochodów do przychodów. Ciężko było określić dochód netto danego klienta, przy bardzo dużych obrotach czy przychodach z działalności, a niskich deklarowanych dochodach. Będzie brany teraz pod uwagę dochód na podstawie karty podatkowej bądź ryczałtu zadeklarowany do urzędu skarbowego. Dana osoba, prowadząca działalność na podstawie karty bądź ryczałtu, będzie zobowiązana dostarczyć zaświadczenie – wyjaśnia ekspertka.

Uregulowano też kwestię utraty pracy lub zakończenia działalności gospodarczej. Jeśli w ciągu trzech miesięcy od uzyskania świadczenia, rodzic powróci do tego samego pracodawcy lub ponownie rozpocznie działalność, będzie musiał zwrócić 500+ wraz z odsetkami.

. 

Karolina Mózgowiec, Anna Wiśniewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej