Afera GetBack: poszkodowani walczą o odszkodowania, chcą wsparcia KNF

Odbyło sie pierwsze spotkanie poszkodowanych obligatariuszy GetBack z nowym przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego Jackiem Jastrzębskim. Poszkodowani oczekują od regulatora działań służących odzyskaniu pieniędzy. KNF deklaruje pomoc osobom, które straciły pieniadze, ale w ramach porządku prawnego.  

2019-01-04, 18:43

Afera GetBack: poszkodowani walczą o odszkodowania, chcą wsparcia KNF

Posłuchaj

Prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack S.A. Artiom Bujan wyjaśnił, że jego członkowie oczekują przedstawienia planu działania KNF w ich sprawie. Przypomniał, że większość obligacji korporacyjnych spółki oferowały banki, których pracownicy przedstawiali te instrumenty finansowe jako bezpieczne i porównywali je do lokat oszczędno
+
Dodaj do playlisty

Zorganizowano je z inicjatywy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w siedzibie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Poszkodowani chcą odszkodowań i to nie tylko od GetBack

Przed spotkaniem prezes stowarzyszenia Artiom Bujan powiedział, że przedstawiciele organizacji chcą usłyszeć konkretny plan działań Urzędu KNF, aby każdy z poszkodowanych, który wszedł w posiadanie obligacji GetBack dowiedział się, w jaki sposób może odzyskać swoje środki finansowe w całości.

− Nam nie chodzi o ewentualne polubowne załatwienie tej sprawy. Nam chodzi o zwrot całej kasy, pełnej kwoty utraconej w wyniku nieuprawnionych działań jednego z banków i bankierów, a także wszelkiego rodzaju innych podmiotów, które w naszej ocenie, ale też - co się potwierdza - delikatnie mówiąc postępowały nieuczciwie, naruszając określone normy i przepisy - powiedział.

Dodał, że poszkodowani chcą całego zwrotu pieniędzy, ale nie od GetBack, ale "od tego, kto tak naprawdę wykonywał szereg czynności, w wyniku których ten obywatel stał się nosicielem tych obligacji, jak się okazało bardzo ryzykownych"

Poszkodowani w aferze GetBack chcą znać plany KNF służące odzyskaniu straconych środków

Prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack S.A. Artiom Bujan wyjaśnił, że jego członkowie oczekują przedstawienia schematu działania KNF w ich sprawie.

REKLAMA

− Jaki ma plan żebyśmy odzyskali nasze utracone środki - powiedział Artiom Bujan przed wejściem na spotkanie.

Czy za aferę GetBack odpowiedzą też banki?

Przypomniał również, że większość obligacji korporacyjnych spółki oferowały banki, których pracownicy - według relacji i materiałów zebranych przez poszkodowanych - przedstawiali te instrumenty finansowe jako bezpieczne i porównywali je do lokat oszczędnościowych.

KNF zapewnia - informacje o nieprawidłowościach zostały zweryfikowane

Informacje o potencjalnych nieprawidłowościach w procesie oferowania obligacji GetBack wskazane w skargach zostały zweryfikowane - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego w komunikacie po piątkowym spotkaniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack.

Podczas spotkania strona publiczna podkreśliła, że instytucje odpowiedzialne za pomoc klientom rynku finansowego świadczą wsparcie w zakresie swoich ustawowych kompetencji, a postulaty kierowane przez Stowarzyszenie muszą uwzględniać obowiązujący w Polsce porządek prawny" - napisano w komunikacie KNF.

Rzecznik Finansowy odbierał sygnały od obligatariuszy GetBack dotyczące Domów maklerskich i banków oferujących obligacje GetBack


"Rzecznik Finansowy poinformował, że w 2018 r. otrzymał od obligatariuszy Getback SA ponad 300 próśb o poradę telefoniczną lub e-mailową. Według wstępnych danych odebrał też około 450 wniosków o podjęcie interwencji wobec podmiotów rynku finansowego (głównie banków i domów maklerskich) pośredniczących przy sprzedaży obligacji. Rzecznik Finansowy przypomniał, że nie ma możliwości nakazania podmiotowi zmiany stanowiska" - czytamy w komunikacie.

KNF: prawnie dopuszczalną drogą dochodzenia odszkodowań jest cywilna droga sądowa

Wyjaśniono, że podstawową, prawnie dopuszczalną drogą dochodzenia roszczeń odszkodowawczych poszkodowanych obligatariuszy, jest postępowanie cywilne przed sądami powszechnymi. Na tym etapie Rzecznik Finansowy lub prezes UOKiK mogą wspierać takie osoby tzw. istotnym poglądem w sprawie.

Spory mogą być też rozwiązywane w drodze polubownej


Wskazano, że tego typu spory mogą być też rozwiązywane na drodze polubownej. W komunikacie poinformowano, że poszkodowani mogą kierować wnioski o podjęcie próby rozwiązania sporu do Sądu Polubownego przy KNF lub Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów przy Rzeczniku Finansowym. Tryb ich działania zakłada niezależność odpowiednio od KNF i Rzecznika Finansowego.

KNF informuje o wynikach swoich ustaleń ws. GetBack, ale nie może ujawnić poszkodowanym informacji

"Jednocześnie, odpowiadając na postulaty kierowane do KNF, Przewodniczący KNF wskazał, że Urząd KNF na bieżąco przekazuje pozyskane informacje i dokonane ustalenia, w tym dokumenty z postępowań przeprowadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego podmiotom do tego uprawnionym. Podkreślił, że Urząd nie ma możliwości ujawnienia przedstawicielom Stowarzyszenia informacji i dokumentów pozyskanych oraz sporządzonych w trakcie prowadzonych czynności nadzorczych ze względu na obowiązek zachowania ustawowej tajemnicy zawodowej" - napisano.

REKLAMA

KNF wspiera prokuraturę ws. GetBack

Zgodnie z komunikatem KNF pozostaje w bieżącym kontakcie ze wszystkimi organami państwa, które są zaangażowane w wyjaśnienie sprawy sprzedaży obligacji GetBack SA, a instytucje te korzystają z wyników pracy Urzędu w zakresie swojej właściwości. Podkreślił, że Urząd KNF aktywnie wspiera czynności prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie kierując m.in. liczne uzupełnienia do zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

UOKiK poinformował o prowadzonych postępowaniach ws. GetBack


W komunikacie wyjaśniono, że prezes UOKiK poinformował o etapach sześciu prowadzonych obecnie postępowań w sprawie oferowania i sprzedaży obligacji GetBack, w szczególności przeciwko Idea Bank w sprawie naruszenia zbiorowych interesów oraz przeciwko Polskiemu Domowi Maklerskiemu w sprawie uznania postanowień wzorca umowy za niedozwolone.

Poszkodowani mogą powoływać się przy dochodzeniu roszczeń na ustalenia UOKiK


"Wskazał również, że w sytuacji stwierdzenia przez UOKiK naruszeń praw konsumentów, prawomocne decyzje będą realnym wsparciem dla poszkodowanych, stanowiąc prejudykat. Oznacza to, że poszkodowali będą mogli powołać się na te rozstrzygnięcia, gdy zdecydują się dochodzić swoich roszczeń związanych z nabyciem obligacji GetBack SA" - czytamy.

GetBack prowadzi przyspieszone postępowanie układowe

Spółka GetBack jest w trakcie przyspieszonego postępowania układowego - prowadzi je sąd we Wrocławiu.

Handlujący wierzytelnościami GetBack nie wykupiła swoich obligacji wartych 2,5 mld zł. Poszkodowanych jest 9 tys. osób

Firma powstała w 2012 roku i zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. W lipcu 2017 jej akcje zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

O firmie zrobiło się głośno wiosną ubiegłego roku, gdy okazało się, że ma ona problemy z wykupem wyemitowanych obligacji korporacyjnych. Ich wartość szacuje się na ponad 2,5 miliarda złotych, a liczbę obligatariuszy na przeszło 9 tysięcy.

REKLAMA

W sprawie GetBack prokuratura prowadzi śledztwo

Od kwietnia 2018 roku obrót akcjami firmy na giełdzie został zawieszony na wniosek KNF. Ponadto Prokuratura Regionalna w Warszawie i CBA prowadzą śledztwo w sprawie GetBack. Dotyczy między innymi wyrządzenia szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, czy podawania nieprawdy w raportach giełdowych.

IAR, PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej