more_horiz
Gospodarka

Od tego roku PIT wypełni za nas fiskus. Co warto wiedzieć o e-zeznaniu?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 07:35
Od tego roku fiskus wypełni za nas deklarację PIT - a przynajmniej te najbardziej popularne, czyli PIT 37 i PIT 38 - tłumaczy Michał Nocoń z kancelarii Baker & Mckenzie i wylicza, że nowy system obejmie 16 mln Polaków.
Audio
  • W tym roku nasz PIT wypełni skarbówka. Co warto wiedzieć? (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak mówi ekspert, w tym roku, czyli w przypadku rozliczenia za rok 2018, elektroniczny i automatycznie wypełniony PIT będzie dotyczył podatników, pracujących w oparciu o umowę o pracę, dzieło lub zlecenie. Gotowa deklaracja pojawi się w systemie 15 lutego. Termin, jak zwykle, upływa 30 kwietnia.

Renata Domasiewicz z Ministerstwa Finansów mówi, że w tym okresie będziemy mogli sprawdzić naszą deklarację na portalu podatkowym i nanieść w niej zmiany. Możemy też taki dokument odrzucić i złożyć zeznanie samodzielnie. Możemy też nie robić nic - wówczas 30 kwietnia PIT zostanie wysłany automatycznie, z danymi przygotowanymi przez fiskusa.

Możemy też wybrać papier

Pierwszeństwo ma zawsze deklaracja papierowa. Osoby, które nie mają dostępu do internetu mogą zawsze rozliczyć się tradycyjnie. W przypadku elektronicznego PITa - warto nie ryzykować i nie zostawiać w systemie deklaracji bez sprawdzenia - mówi Michał Nocoń. Radzi, by zweryfikować te dane, zwłaszcza że to jest pierwszy rok działania tego systemu.

Krajowa Administracja Skarbowa, wypełniając deklarację będzie się podpierać danymi z poprzednich lat. Domyślnie więc do deklaracji trafi Organizacja Pożytku Publiczneg, którą wskazaliśmy w zeszłym roku, ale warto zwrócić uwagę czy na przykład nie zmieniła numeru KRS - wówczas możemy to poprawić.

W przyszłym roku do deklaracji, które wypełni za Polaków Krajowa Administracja Skarbowa dołączą zeznania PIT 28, 36 i PIT 36L.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cztery najważniejsze zmiany dotyczące pracowników w 2019 r.: płaca minimalna, waloryzacja rent i emerytur, nowy system emerytalny, PIT

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 17:10
W 2019 r. pracujących Polaków czekają cztery kluczowe zmiany, wszystkie związane z wynagrodzeniami, emeryturami i podatkami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucja w rozliczeniu podatków. PIT 2018 urząd wypełni za ciebie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 13:38
Dla podatników rozliczających się według PIT-37 i PIT-38 prawdziwa rewolucja. Otóż rozliczenia za ubiegły rok, czyli 2018, dokona za nich urząd skarbowy. Mogą zapomnieć o żmudnym wypełnianiu poszczególnych rubryk.
rozwiń zwiń