X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Od tego roku PIT wypełni za nas fiskus. Co warto wiedzieć o e-zeznaniu?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 07:35
Od tego roku fiskus wypełni za nas deklarację PIT - a przynajmniej te najbardziej popularne, czyli PIT 37 i PIT 38 - tłumaczy Michał Nocoń z kancelarii Baker & Mckenzie i wylicza, że nowy system obejmie 16 mln Polaków.
Audio
  • W tym roku nasz PIT wypełni skarbówka. Co warto wiedzieć? (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak mówi ekspert, w tym roku, czyli w przypadku rozliczenia za rok 2018, elektroniczny i automatycznie wypełniony PIT będzie dotyczył podatników, pracujących w oparciu o umowę o pracę, dzieło lub zlecenie. Gotowa deklaracja pojawi się w systemie 15 lutego. Termin, jak zwykle, upływa 30 kwietnia.

Renata Domasiewicz z Ministerstwa Finansów mówi, że w tym okresie będziemy mogli sprawdzić naszą deklarację na portalu podatkowym i nanieść w niej zmiany. Możemy też taki dokument odrzucić i złożyć zeznanie samodzielnie. Możemy też nie robić nic - wówczas 30 kwietnia PIT zostanie wysłany automatycznie, z danymi przygotowanymi przez fiskusa.

Możemy też wybrać papier

Pierwszeństwo ma zawsze deklaracja papierowa. Osoby, które nie mają dostępu do internetu mogą zawsze rozliczyć się tradycyjnie. W przypadku elektronicznego PITa - warto nie ryzykować i nie zostawiać w systemie deklaracji bez sprawdzenia - mówi Michał Nocoń. Radzi, by zweryfikować te dane, zwłaszcza że to jest pierwszy rok działania tego systemu.

Krajowa Administracja Skarbowa, wypełniając deklarację będzie się podpierać danymi z poprzednich lat. Domyślnie więc do deklaracji trafi Organizacja Pożytku Publiczneg, którą wskazaliśmy w zeszłym roku, ale warto zwrócić uwagę czy na przykład nie zmieniła numeru KRS - wówczas możemy to poprawić.

W przyszłym roku do deklaracji, które wypełni za Polaków Krajowa Administracja Skarbowa dołączą zeznania PIT 28, 36 i PIT 36L.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md

Czytaj także

Cztery najważniejsze zmiany dotyczące pracowników w 2019 r.: płaca minimalna, waloryzacja rent i emerytur, nowy system emerytalny, PIT

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 17:10
W 2019 r. pracujących Polaków czekają cztery kluczowe zmiany, wszystkie związane z wynagrodzeniami, emeryturami i podatkami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucja w rozliczeniu podatków. PIT 2018 urząd wypełni za ciebie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 13:38
Dla podatników rozliczających się według PIT-37 i PIT-38 prawdziwa rewolucja. Otóż rozliczenia za ubiegły rok, czyli 2018, dokona za nich urząd skarbowy. Mogą zapomnieć o żmudnym wypełnianiu poszczególnych rubryk.
rozwiń zwiń