COVID-19 skończył na Wyspach "złoty wiek" miliarderów. Zarabia ten od odkurzaczy, tracą ci od paliw

2020-05-17, 18:28

COVID-19 skończył na Wyspach "złoty wiek" miliarderów. Zarabia ten od odkurzaczy, tracą ci od paliw
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

Koronawirus zmienia listę miliarderów w Wielkiej Brytanii. Na podium wskoczył nowy lider James Dyson - ten od odkurzaczy i sprzętów domowych, tak bardzo przydatnych osobom uwięzionym w domach. Dotychczasowi liderzy, inwestujący m.in. w sektor paliwowy i nieruchomości, lądują na dalszych miejscach.

Wśród tych, których stan posiadania zmniejszył się najbardziej, i tym samym stracili pozycję liderów, znajdują się bracia Sri i Gopi Hinduja, inwestujący m.in. w sektor paliwowy i nieruchomości. Na pierwsze miejsce wyforował się James Dyson, wynalazca i producent m.in. odkurzacza bezworkowego - wynika z opublikowanego w niedzielę dorocznego rankingu "Sunday Times".


Powiązany Artykuł

pieniądze mieszkanie 1200.jpg
W co inwestować w dobie koronawirusa? Miliarderzy kupują nieruchomości

Na pierwszym miejscu James Dyson, wynalazca odkurzacza bezworkowego

Wynalazca i przedsiębiorca James Dyson z majątkiem w wysokości 16,2 mld funtów, który zwiększył się w ciągu roku o 3,6 mld funtów, jest obecnie najbogatszym człowiekiem w Wielkiej Brytanii.

72-letni Dyson zasłynął przede wszystkim jako wynalazca odkurzacza bezworkowego, który wszedł na rynek w 1993 r., ale założona i należąca do niego firma Dyson Ltd. produkuje także cały szereg innych sprzętów, takich jak bezprzewodowe suszarki do rąk, suszarki do włosów, wentylatory, odświeżacze powietrza.

Tracą miliarderzy od "tradycyjnych", dotychczas pewnych biznesów: naftowego, chemicznego, nieruchomości

Liderujący zeszłorocznemu rankingowi pochodzący z Indii bracia Sri i Gopi Hinduja, lokujący swój kapitał m.in. w przemyśle naftowym, stracili nie tylko pozycję liderów, a ich majątek zmniejszył się o 6 mld funtów i wynosi obecnie 16 mld.

Tyle samo stracił liderujący w 2018 r. Jim Radcliffe, założyciel i główny udziałowiec koncernu chemicznego Ineos, który teraz jest na piątym miejscu (12,15 mld).

Pierwszą piątkę uzupełniają jeszcze bracia David i Simon Reuben, którzy zajmują się głównie nieruchomościami (16 mld) oraz urodzony w Odessie biznesmen z obywatelstwem brytyjskim i amerykańskim Len Blavatnik (15,78 mld).

Zmniejszył się stan posiadania 1000 najbogatszych

Wskutek epidemii koronawirusa więcej na liście jest osób, których majątek się zmniejszył w porównaniu z zeszłym rokiem niż wzrósł. Łączny stan posiadania 1000 najbogatszych mieszkańców Wielkiej Brytanii zmniejszył się o 3,7 proc., co jest pierwszym takim przypadkiem od czasu globalnego kryzysu finansowego sprzed dekady.

Covid- 19 skończył złoty wiek miliarderów

"Od czasu kryzysu finansowego w latach 2008-09 najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii stawali się coraz bogatsi. Covid-19 zakończył ich złoty okres. Tegoroczna lista najbogatszych przedstawia obraz Wielkiej Brytanii na skraju katastrofy - dwa miesiące po zamknięciu, a już miliardy funtów wyparowały. Można nie lubić superbogatych, ale trudno zaprzeczyć, że nasza gospodarka będzie potrzebować miejsc pracy, które oni tworzą i podatków, które płacą oni i ich firmy, jeśli mamy uciec od przedłużającej się recesji przedłużającej niedolę milionów" - skomentował Robert Watts, który sporządził tegoroczną listę "Sunday Times".


Spośród kobiet najwyżej na liście - na szóstym miejscu razem z bratem - jest Szwedka Kirsten Rausing, która ma jedną trzecią udziałów w należącej do rodziny firmie produkującej opakowania Tetra Pak.


Brytyjska królowa Elżbieta II jest na 372. miejscu - jej majątek "Sunday Times" szacuje na 350 mln funtów.

PAP, "Sunday Times", jk

Polecane

Wróć do strony głównej