W Polsce fala zimna i przymrozki. Zobacz zdjęcia [GALERIA]

2024-04-22, 11:27

W Polsce fala zimna i przymrozki. Zobacz zdjęcia [GALERIA]
IMGW przewiduje powrót zimy. Uwaga na przymrozki. Foto: PAP/Grzegorz Momot; wxcharts.com

Kwiecień-plecień, bo przeplata - trochę zimy, trochę lata. Ludowe porzekadło sprawdza się w tym roku w 100 proc. Po ciepłym początku i pierwszej połowie miesiąca przedostatni poniedziałek miesiąca oznacza ochłodzenie, opady śniegu, przymrozki i ostrzeżenia meteorologiczne. Sytuacja poprawi się dopiero pod koniec tygodnia.

W poniedziałek termometry w Polsce pokażą nie więcej niż 9 kresek, na północy najwyżej 4 st. C. Miejscami opady deszczu i deszczu ze śniegiem, na północy, w obszarach podgórskich i w górach także opady śniegu.

Uwaga na przymrozki w nocy! Synoptycy nie mają dobrych wieści. Obowiązują alerty

Po zimnym poniedziałku czeka nas także zimna noc. W całym kraju należy spodziewać się przymrozków, nawet do około -4 st. C. Na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na północy i na południowo-wschodnich krańcach zachmurzenie umiarkowane i duże.

W północnej połowie kraju oraz w obszarach podgórskich Karpat początkowo przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz lokalnie śniegu. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od -1 st. C, tylko nad morzem miejscami ok. 1 st. C. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą zachodniego.

Opady śniegu w kwietniu mogą szczególnie dać się we znaki miłośnikom kwiatów Opady śniegu w kwietniu mogą szczególnie dać się we znaki miłośnikom kwiatów (fot. PAP/Grzegorz Momot)

W związku ze spodziewanym znacznym ochłodzeniem, do godzin porannych we wtorek obowiązują ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia przed przymrozkami. Alerty wydano dla większości terytorium kraju. Wolne od nich są jedynie południowo-wschodnie i wschodnie rejony kraju, a także wschodnia część Polski centralnej. 

Wtorek nie rozpieści. Synoptycy IMGW wieszczą chłodny i wietrzny dzień

Niewiele lepiej będzie we wtorek. Też będzie pochmurnie, na północy będzie padać deszcz, a pod wieczór opady spodziewane są także na południu i południowym wschodzie kraju.

Z opadów śniegu cieszą się narciarze (fot. PAP/Grzegorz Momot) Z opadów śniegu cieszą się narciarze (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Będzie cieplej, ale wciąż chłodno. Temperatura maksymalna sięgnie od 6 st. C nad morzem, przez ok. 10 st. C w centrum, do 14 st. C na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południu okresami porywisty z kierunków wschodnich, na północy z kierunków południowych i zachodnich.

Cieplej na koniec kwietnia. W ostatni weekend wróci wiosna

Pierwsze symptomy ocieplenia pojawią się w piątek. Wtedy na północnym wschodzie od 5 do 9 st. C, na pozostałym obszarze kraju od 10 do 13 st. C. Przeważać będzie zachmurzenie duże i miejscami wystąpią przelotne opady deszczu.

Synoptycy spodziewają się ataku zimy (fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER) Synoptycy spodziewają się ataku zimy (fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER)

Synoptycy IMGW przewidują też, że w sobotę wiosna wróci na dobre. Będzie przeważnie pogodnie i ciepło - w szczytowym momencie dnia będzie od 14 do 19 st. C, jedynie nad samym morzem nieco chłodniej - od 11 do 15 kresek na plusie.

Jeszcze cieplej będzie w niedzielę - wtedy nawet do 23 st. C na termometrach.

Czytaj także: 

Synoptycy przewidują, że wiosna powróci pod koniec tygodnia (fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER) Synoptycy przewidują, że wiosna powróci pod koniec tygodnia (fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER)

PAP, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej