Pogoda. Mocne uderzenie zimy. Wysyp alertów IMGW

2024-04-20, 15:40

Pogoda. Mocne uderzenie zimy. Wysyp alertów IMGW
Prognoza pogody. Śnieg, marznący deszcz i burze. Lista alertów IMGW. Foto: Shutterstock/Ivan Suslov

W najbliższych godzinach pogoda da się mocno we znaki. Możliwe są opady śniegu i burze, a temperatury spadną poniżej zera. Będzie bardzo ślisko na drogach. IMGW opublikował liczne alerty.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami wydano niemal dla całego kraju, nie dotyczy jedynie województw lubelskiego i podkarpackiego oraz części województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego i podlaskiego.

Temperatura może spaść do -2 st. C, a przy gruncie do -4 st. C. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 21.00 do niedzieli do 8.00.

Pogoda. Śnieg, marznący deszcz i burze. Alerty IMGW

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem dróg wydano dla pasa terytorium Polski od Podlasia, przez centralną część kraju, aż po Dolny Śląsk, Śląsk i Małopolskę. Meteorolodzy prognozują zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu i mokrego śniegu. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 23.00 do niedzieli do 8.00.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed opadami śniegu wydano dla południowych części województw: śląskiego, dolnośląskiego oraz małopolskiego. Opady mogą spowodować przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 5 do 10 centymetrów. Na Dolnym Śląsku ostrzeżenia będą obowiązywać od godziny 11.00 do północy, natomiast na Śląsku i w Małopolsce od 21.00 do 9.00 w niedzielę.

»Sprawdź długoterminową prognozę pogody dla Twojego miasta w PolskimRadiu24.pl«

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami wydano dla części województw lubelskiego, śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Lokalnym burzom miejscami mogą towarzyszyć porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę, a także silny deszcz do 10 milimetrów. Miejscami mogą pojawić się także opady krupy śnieżnej i drobnego gradu. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 14.00 do 21.00 w niedzielę.

Mapa alertów IMGW Mapa alertów IMGW

Prognoza pogody. Co w niedzielę?

Na zachodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu, na północnym wschodzie, w centrum i na krańcach południowych także opady deszczu ze śniegiem. W rejonach podgórskich i w górach opady śniegu. Na wschodzie możliwe burze z opadami małego gradu lub krupy śnieżnej.

Wysokość opadów w czasie burz 10 mm. Wysoko w Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm.

Temperatura maksymalna od 3 st. C, 4 st. C nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat, około 7 st. C w centrum i na zachodzie do 12 st. C na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, jedynie nad morzem dość silny, miejscami porywisty, z kierunków północnych. W czasie burz możliwe porywy do 70 km/h.

Od wtorku znowu cieplej

Niedzielna noc i poniedziałek mają być najchłodniejszymi w najbliższym czasie. We wtorek jednak modele IMGW pokazują już kilkustopniowe ocieplenie.

Temperatury będą stopniowo rosnąć aż do następnego weekendu. Nie mamy co jednak liczyć na szybki powrót upałów.

Mapa opadów na żywo:

jp/IMGW/IAR/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej