X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wakacyjny poradnik inwestycyjny. Portfel obligacji

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 10:30
Obligacja jest instrumentem finansowym o stałym dochodzie, który reprezentuje pożyczkę udzieloną przez inwestora pożyczkobiorcy (zazwyczaj korporacyjnemu lub rządowemu). Obligacja może być traktowana jako umowa pomiędzy stronami, która zawiera szczegóły dotyczące pożyczki i jej spłaty. Obligacje są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa, gminy i rządy państw do finansowania projektów i operacji. Właściciele obligacji są posiadaczami długu, czyli wierzycielami emitenta.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

W obligacje można inwestować przez fundusze inwestycyjne, w których zarządzający podejmują decyzje o tym jakie instrumenty dobrać do portfela. Inwestorzy, którzy chcą samodzielnie handlować papierami wartościowymi powinni otworzyć rachunek w biurze maklerskim.

Czytaj także:
1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Pożyczki na czas wychodzenia z pandemii. Agencja Rozwoju Przemysłu obniża wymogi dla firm

Rodzaje obligacji

Obligacje występują w różnych formach, a każda z nich ma swój własny zestaw zalet i wad.

Obligacje korporacyjne. Obligacja korporacyjna jest instrumentem dłużnym emitowanym przez przedsiębiorstwo w celu pozyskania środków finansowych. W przeciwieństwie do oferty akcji, w ramach której inwestorzy kupują udziały w samej spółce, obligacja jest pożyczką z określonym terminem wykupu i zyskiem z odsetek, które inwestorzy będą zarabiać. Po upływie terminu wykupu, spółka spłaca posiadacza obligacji. Obligacje korporacyjne oferują zazwyczaj wyższe oprocentowanie niż inne rodzaje obligacji, ale firmy, które je emitują, są bardziej narażone na niewywiązanie się z płatności niż podmioty rządowe.

Obligacje komunalne. Obligacja komunalna to dług wyemitowany przez państwo lub gminę w celu sfinansowania robót publicznych. Podobnie jak w przypadku innych obligacji, inwestorzy pożyczają pieniądze emitentowi na z góry określony czas. Emitent obiecuje wypłacić inwestorowi odsetki w okresie ważności obligacji (zazwyczaj raz lub dwa razy w roku), a następnie zwrócić inwestorowi pożyczoną kwotę w momencie zapadalności obligacji.

Obligacje skarbowe. Są emitowane przez rządy państw i działają podobnie do pozostałych rodzajów obligacji. Ze względu niższe ryzyko niewypłacalności, obligacje takie oferują zazwyczaj niższą stopę procentową dla inwestora.


Sposób inwestowania

Istnieją dwa sposoby na zarabianie pieniędzy poprzez inwestowanie w obligacje.

Pierwszym z nich jest trzymanie tych obligacji do terminu ich wykupu i pobieranie od nich płatności odsetkowych. Odsetki od obligacji są zazwyczaj wypłacane raz lub dwa razy w roku.

Czytaj także:
bank kredyt free1200.jpg
Spłaciłeś kredyt przed czasem? Sprawdź, czy w banku nie czeka na ciebie zwrot prowizji

Drugim sposobem na zysk z obligacji jest ich sprzedaż po cenie wyższej niż ta, którą zapłaciłeś na początku. Ceny obligacji mogą wzrosnąć z dwóch głównych powodów. Jeżeli profil ryzyka kredytowego pożyczkobiorcy poprawia się tak, że jest bardziej prawdopodobne, że będzie on w stanie spłacić dług w terminie wykupu obligacji, wtedy cena obligacji zazwyczaj wzrasta. Ponadto, jeżeli dominujące stopy procentowe dla nowo emitowanych obligacji spadają, wówczas wartość istniejących obligacji o wyższej stopie procentowej wzrasta.

Emisja obligacji i handel

Po ustaleniu stopy procentowej obligacji i udostępnieniu jej inwestorom, obligacja jest przedmiotem obrotu na tak zwanym rynku długu (np. rynek CATALYST prowadzony przez GPW w Warszawie). Na ceny obligacji wpływają wahania stóp procentowych oraz inne czynniki uznawane za istotne przez inwestorów.

Znacząco upraszczając rzeczywistość, ceny obligacji mają tendencję do poruszania się antycyklicznie. Gdy gospodarka się rozgrzewa, stopy procentowe rosną, obniżając ceny obligacji. Gdy gospodarka się ochładza, stopy procentowe spadają, podnosząc ceny obligacji.

Inwestorzy budują ekspozycję na rynek długu na różne sposoby. Przykładowo można kupować wiele obligacji, których termin wykupu rozłożony jest na kilka lat. W miarę zapadania obligacji, kapitał jest reinwestowany. Taka strategia pozwala skutecznie dywersyfikować ryzyko stopy procentowej, choć może się to odbywać kosztem niższej rentowności.


PolskieRadio24.pl/ Nerdwallet/ Investopedia/ mib

Czytaj także

Inwestycje przy niskich stopach procentowych. Kilka opcji do wyboru - zobacz, jakie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 11:11
Zerowe oprocentowanie lokat potrafi skutecznie zniechęcić do oszczędzania. Jednocześnie eksperci przekonują, że warto odkładać na przyszłość. Sprawą otwartą pozostaje dobór metod, które posłużą nam do inwestowania nadwyżek finansowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestorzy wracają na warszawską giełdę. Wzrosły obroty i liczba nowych rachunków maklerskich

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 12:51
W roku 2020 liczba rachunków maklerskich na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie zwiększyła się o ponad 84 tys., w porównaniu z rokiem poprzednim. Udział inwestorów indywidualnych w obrotach GPW się podwoił, a obroty całej giełdy wzrosły o ponad 50 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestujemy w klasykę

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 05:00
Kto z fanów motoryzacji choć przez chwilę nie marzył o klasycznym, ponadczasowym aucie? Okazuje się, że inwestycja w samochód może stać się świetną lokatą kapitału!
rozwiń zwiń