Jak tanio płacić gotówką i kartą za granicą? Jest kilka patentów

2017-06-12, 14:01

Jak tanio płacić gotówką i kartą za granicą? Jest kilka patentów
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

Pomału rusza sezon letnich wyjazdów Polaków. Planując swoje zagraniczne wojaże i pakując walizkę, warto też pamiętać o portfelu i płatnościach, czyli krótko mówiąc, o tym, czym płacić na wakacjach.

Posłuchaj

O kilku sposobach tańszego używania gotówki i kart płatniczych podczas zagranicznych wyjazdów,w radiowej Jedynce./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Powinniśmy zabrać ze sobą gotówkę, czy może wystarczy karta płatnicza? Co się bardziej opłaca?

Warto mieć w portfelu i kartę, i gotówkę. Chociaż karta bezpieczniejsza

Jak mówi Jarosław Sadowski z Expandera, warto mieć w portfelu jedno i drugie, choć  karta płatnicza będzie zdecydowanie bezpieczniejsza, ze względu na możliwość kradzieży.

Za niektóre usług zapłacimy tylko kartą

Ponadto, zauważa gość radiowej Jedynki, w wielu miejscach i za wiele usług można właściwie płacić tylko kartą – np. za wynajem samochodu czy rezerwację w hotelu.

Ale gotówka też może się przydać

Gotówka choć bardziej ryzykowna, też nam się przyda. Warto ją mieć tam, gdzie z góry wiemy, że ani banku, ani bankomatu nie będzie, czyli np. nad jeziorem lub w górach.

− A takich miejsc gdzie kartą nie zapłacimy jest więcej -dodaje Tomasz Jaroszek, ekspert platformy edukacyjnej Kapitalni.org.

Jak zaznacza, w Polsce płatności bezgotówkowe są bardzo popularne, ale to nie oznacza, że tak jest we wszystkich krajach.

Warto wcześniej wymienić gotówkę

Co ważne, aby nie ponosić dodatkowych kosztów, zarówno kartę jak i gotówkę trzeba przygotować odpowiednio wcześniej.

Jak wyjaśnia gość Polskiego Radia, w przypadku gotówki, to warto ją wcześniej wymienić na określoną walutę, oczywiście, jeśli znajdziemy tani kantor stacjonarny.

Lepiej unikać kantorów na lotniskach i dworcach

− Osobiście jednak radziłbym unikać kantorów w miejscach turystycznych, np. na dworcach czy lotniskach, bo tam będzie najdrożej, mówi Tomasz Jaroszek.

Przy kartach płatniczych uwaga na koszty przewalutowania

W przypadku natomiast kart płatniczych, warto pamiętać o kosztach przewalutowania.

− Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że banki na obrocie walutą zarabiają, przypomina Bartosz Turek z Open Finance.

Trzeba pamiętać, że jeśli mamy kartę debetową czy kredytową, która płacimy w Polsce, to jest ona prowadzona w złotym.

− A więc, jeśli za coś zapłacimy za granicą, to po pierwsze to tamta kwota zostanie przeliczona na euro albo dolary, a dopiero później na złote, a w dodatku bank może naliczyć nam za to prowizję, wyjaśnia Bartosz Turek.

I dodaje, że może się okazać, że na tych operacjach zapłacimy kilkanaście procent drożej, niż się spodziewaliśmy.

Najlepiej mieć kartę w określonej walucie, podpiętą do konta walutowego

Najlepszym rozwiązaniem, zdaniem Tomasza Jaroszka, będzie karta w konkretnej walucie,  podpięta do konta walutowego.

I tłumaczy, że jeśli udajemy się do kraju, gdzie walutą rozliczeniową jest euro, to możemy założyć w swoim banku konto walutowe, na ogół bezpłatne i do niego podpiąć dodatkową kartę.

− Wcześniej zasilamy to konto walutą, wymienioną przez kantor internetowy, tańszy od stacjonarnego i za każdym razem gdy płacimy tą kartą, nie ma żadnego przewalutowania – karta jest w euro i płatność jest w tej walucie, mówi Jaroszek.

Warto więc przed wyjazdem dokładnie wszystko sprawdzić. Poczytać nie tylko o docelowym miejscu pobytu, ale też formach płatności.

Co ważne, unikajmy też wypłat z bankomatu kartami kredytowymi, bo to może nas sporo kosztować i jak już wspominaliśmy, unikajmy wymiany waluty na lotniskach czy hotelach, bo tam kursy walut są najmniej korzystne.

Elżbieta Szczerbak, jk

Polecane

Wróć do strony głównej