more_horiz
Gospodarka

Optymistyczne prognozy, możliwe dalsze spadki cen paliw. Co jest przyczyną?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 15:15
Analitycy Refleksu widzą miejsce na ewentualne dalsze spadki cen paliw w kolejnych dniach. W komentarzu podali, że od połowy października benzyny staniały o ok. 37 gr/l, a olej napędowy - o 28 gr.
W ślad za umocnieniem złotego i spadkiem cen paliw na swiatowym rynku, tanieją paliwa na rynku krajowym.
W ślad za umocnieniem złotego i spadkiem cen paliw na swiatowym rynku, tanieją paliwa na rynku krajowym.Foto: Glow Images/East News

Analitycy Refleksu zwrócił uwagę, że od połowy października, w ślad za umocnieniem złotego i spadkiem cen paliw gotowych na rynku ARA, tanieją paliwa na rynku krajowym. "Aktualnie średnie ceny na stacjach kształtują się na poziomie: dla benzyny bezołowiowej 95 - 6,62zł/l, bezołowiowej 98 - 7,31 zł/l, oleju napędowego 7,80 zł/l, autogazu 3,03 zł/l" - poinformował Reflex.

Większe zróżnicowanie cen

Analitycy dodali, że w tym czasie benzyny staniały o ok. 37 gr/l, olej napędowy o 28 gr/l, a autogaz o 9 gr/l. "Te obniżki nie odzwierciedlają jednak skali spadku cen na rynku hurtowym, co daje właścicielom szanse na realizowanie wyższej marży detalicznej, i pozostawia miejsce na ewentualny dalszy spadek cen na stacjach w kolejnych dniach" - ocenili.

Podkreślili również, że taka sytuacja sprzyja większemu zróżnicowaniu cen na stacjach, zwłaszcza w przypadku oleju napędowego. Analitycy Refleksu zwrócili uwagę, że w piątek rano ropa Brent kosztowała około 90 dol. za baryłkę. W skali tygodnia styczniowa seria kontraktów na ropę Brent potaniała blisko 6 dol. za baryłkę.

Czytaj także:

"Ceny benzyn i olejów na rynku ARA spadły w skali tygodnia odpowiednio 69 i 49 dol./t. Na rynek wracają obawy o recesję i dalszy spadek tempa wzrostu konsumpcji ropy. Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) spodziewa się spadku tempa wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej z 2,1 mln baryłek dziennie w tym roku do 1,6 mln baryłek dziennie w roku 2023" - wskazał Reflex.

Sytuacja na światowym rynku

Przypomniano, że jeszcze w styczniu tego roku MAE prognozowała wzrost konsumpcji ropy naftowej w tym roku o 5,5 mln baryłek dziennie, natomiast w przyszłym - 3,3 mln baryłek dziennie.

"W październiku zgodnie z danymi IEA produkcja ropy naftowej w OPEC+ była ponad 3 mln baryłek dziennie niższa od obowiązującego limitu produkcji. Rosyjska produkcja ropy naftowej w październiku ukształtowała się na poziomie 9,72 mln baryłek dziennie, czyli 1,29 mln baryłek dziennie poniżej ustalonego w ramach porozumienia OPEC+ limit" - stwierdzili analitycy Refleksu. Zaznaczyli, że zgodnie z październikową decyzją OPEC+, w listopadzie limit produkcji dla Rosji zostanie obniżony do 10,5 mln baryłek dziennie.

Reflex podkreślił, że w październiku dostawy ropy rosyjskiej do UE spadły o 44 proc. do 1,4 mln baryłek dziennie, natomiast produktów naftowych o 23 proc. (w tym diesla o 9 proc.).

Czytaj także:

"Chiny otrzymają pierwszy (od 2019 roku) transport ropy naftowej z Rosji arktyczną Północną Drogą Morską. Rosyjski tankowiec z 500 tys. baryłek ropy, który 27 listopada opuścił port Murmańsk zbliża się do chińskiego portu Rizhao w prowincji Shandong" - zwrócili uwagę analitycy Refleksu.

PAP/IAR, akg