Rekordowo niskie bezrobocie. 30 lat przemian gospodarczych i sukces rządów PiS

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce zmieniała się w latach 1990-2023 bardzo dynamicznie. W 1990 r. w grudniu wynosiła 6,5 proc., a w kolejnych latach rosła, by osiągnąć szczyt na poziomie 20,7 proc. w lutym 2003 r. Od tego czasu stopa bezrobocia systematycznie spadała - w sierpniu 2023 r. osiągnęła poziom 2,8 proc. Dynamiczny spadek bezrobocia rozpoczął się dopiero za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

2023-10-13, 16:05

Rekordowo niskie bezrobocie. 30 lat przemian gospodarczych i sukces rządów PiS
Bezrobocie w Polsce jest rekordowo niskie. Foto: gov.pl

W sierpniu 2023 r. było mniej zarejestrowanych bezrobotnych niż w sierpniu 1990 r. (kiedy było ich już 820 tys.), co oznacza, że po 32 latach odnotowujemy niższe bezrobocie niż na początku transformacji ustrojowej.

30 lat zmian gospodarczych

Przez okres od 1989 do 2023 r. Polska przeszła znaczące zmiany społeczno-ekonomiczne, które miały wpływ na poziom bezrobocia.

Lata transformacji (lata 90. XX w.). Po upadku systemu komunistycznego w 1989 r. Polska przeszła proces transformacji gospodarczej. Wprowadzenie reform wolnorynkowych wiązało się z restrukturyzacją przemysłu i prywatyzacją przedsiębiorstw państwowych. Ten proces miał jednak negatywny wpływ na zatrudnienie, doprowadził do wzrostu bezrobocia. Nieumiejętność dostosowania się niektórych branż do nowych warunków rynkowych spowodowała wzmożone zwolnienia pracowników.

Lata stabilizacji (początek XXI w.). Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. i okresem stabilizacji gospodarczej nastąpiło stopniowe obniżanie wskaźników bezrobocia. Wzrost inwestycji zagranicznych, rozwijający się sektor usług oraz korzystne warunki gospodarcze przyczyniły się do tworzenia nowych miejsc pracy.

REKLAMA

Kryzys finansowy 2008-2009. Globalny kryzys finansowy miał także wpływ na Polskę. Wzrost bezrobocia w tym okresie był widoczny, ponieważ wiele firm zmniejszało zatrudnienie, aby radzić sobie z trudnościami ekonomicznymi. Jednakże, w porównaniu z innymi krajami, Polska wykazała relatywnie lepszą odporność na skutki kryzysu.

Dynamiczny wzrost gospodarczy od 2015 r. Po 2015 r., po objęciu władzy przez PiS, polska gospodarka doświadczyła dynamicznego wzrostu, wspieranego m.in. przez sektory eksportu, budownictwa oraz usług. To przyczyniło się do spadku wskaźników bezrobocia.

Czytaj także w i.pl. Jakie bezrobocie było w Polsce, kiedy premierem był Donald Tusk, a jakie jest teraz? Dane nie pozostawiają złudzeń

Pandemia COVID-19 (2019-2020). Globalna pandemia miała ogromny wpływ na gospodarkę Polski, doprowadziła do zamknięcia wielu przedsiębiorstw i ograniczenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Reakcja na pandemię

W trudnym okresie globalnej pandemii COVID-19 rząd Polski podjął skuteczne i zdecydowane działania, które umożliwiły uniknięcie znacznego wzrostu bezrobocia w kraju. Dzięki umiejętnej polityce gospodarczej i skoordynowanym działaniom Polska zdołała złagodzić skutki ekonomiczne pandemii i utrzymać stabilność na rynku pracy.

W odpowiedzi na wyzwanie, jakie stwarzała pandemia, rząd PiS wprowadził szereg inicjatyw mających na celu wsparcie przedsiębiorców oraz pracowników. Programy pomocowe obejmowały różne sektory gospodarki, od małych i średnich przedsiębiorstw po duże korporacje. Działania te miały na celu utrzymanie płynności finansowej firm, ochronę miejsc pracy i zachowanie stabilności sektorów strategicznych.

Polityka rządu PiS uwzględniała także bezrobotnych, dążąc do minimalizacji skutków bezrobocia. Programy wsparcia finansowego dla osób bez pracy oraz świadczenia socjalne stanowiły istotny element działań, które miały na celu zarówno utrzymanie dochodów rodzin, jak i zachęcenie do powrotu na rynek pracy po ustaniu ograniczeń związanych z pandemią.

Zobacz również na TVP Info: Platforma pozwała PiS za spot o bezrobociu. "Wynosiło nie 15, a JEDYNIE 14,4 proc."

REKLAMA

Kompleksowe działania

Dbałość o zdrowie publiczne i ochronę miejsc pracy szła w parze z umiejętną polityką gospodarczą. Inwestycje w sektory, które mogły odnieść korzyści z sytuacji pandemicznej, takie jak technologie cyfrowe czy e-commerce, pomogły tworzyć nowe miejsca pracy i stymulować wzrost gospodarczy.

Dzięki takim kompleksowym działaniom rząd PiS przyczynił się do utrzymania stabilności gospodarczej i uniknięcia gwałtownego wzrostu bezrobocia w Polsce w trakcie pandemii. To pokazuje, że skuteczna polityka gospodarcza, wsparta odpowiednimi instrumentami, może pomóc w zachowaniu równowagi na rynku pracy nawet w najtrudniejszych warunkach.

Spadek bezrobocia po 2022 r. Według informacji z sierpnia 2023 r. bezrobocie w Polsce ponownie spadło i stopa bezrobocia, jak i liczba osób bezrobotnych są obecnie na najniższych poziomach w historii współczesnej Polski. Bezrobocie w Polsce spadło z 2,9 proc. w I kwartale do 2,6 proc. w II kwartale 2023 r. (wg. Statystyk unijnych). Zgodnie z metodologią Eurostatu bezrobocie w Polsce w sierpniu 2023 r. wyniosło 2,8 proc.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej