Inteligenty dom: najpierw trzeba wydać, żeby później sporo oszczędzać
Sterowanie domowymi urządzeniami za pomocą smartfona, tabletu czy komputera. Także sterowanie oświetleniem mieszkania, temperaturą czy zużyciem energii. To jedne z wielu możliwości, jakie dają nam systemy nazywane Inteligentnym Domem.
2015-06-27, 12:53
Posłuchaj
Ich instalacja nie jest tania, ale dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu możemy oszczędzać chociażby na energii.
- Trzy lata temu w dużym przedsiębiorstwie w Opolu, w hali, do której wjeżdżało kilka cystern z mlekiem, zainstalowano system sterowania oświetleniem. Przed jego instalacją zużycie energii wynosiło 4,6 kWh, a po modernizacji spadło na 1,7 kWh – podaje przykład Małgorzata Widłak z firmy Polska Projektowa.
Jak to wszystko działa?
Systemy automatyki można podzielić na radiowe i przewodowe.
- My zdecydowaliśmy się na system przewodowy. To oznacza, że jest jeden komputer, który pracuje w trybie ciągłym. Do niego za pośrednictwem magistrali doprowadzone są moduły np. sterujące silnikami rolet. Informacje o stanie poszczególnych modułów non stop docierają do tej jednostki centralnej. Jeśli za pośrednictwem tabletu czy czujnika ruchu dojdzie sygnał do jednostki centralnej, wtedy ten komputer wydaje polecenie do modułu i roleta np. podnosi się czy opuszcza – wyjaśnia Małgorzata Widłak.
REKLAMA
Firma Polska Projektowa otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych na stworzenie laboratorium elektroniki, które było potrzebne do stworzenia systemu sterowania.
Karolina Mózgowiec, awi
Polecane
REKLAMA