Mieszkania komunalne: będzie weryfikacja dochodów lokatorów?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce weryfikować dochody osób mieszkających w lokalach komunalnych. Tego samego chcą samorządy. Ma to częściowo zaradzić bardzo słabej dostępności tych lokali.

2016-03-22, 11:27

Mieszkania komunalne: będzie weryfikacja dochodów lokatorów?
Mieszkania komunalne, w przeciwieństwie do socjalnych, są wynajmowane na czas nieokreślony. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O mieszkaniach komunalnych mówili w audycji „Po pierwsze ekonomia” radiowej Jedynki: Barbara Audycka z fundacji Habitat for Humanity Poland i Marek Goczyński, przewodniczący komisji gospodarki mieszkaniowej i przestrzennej Związku Miast Polskich (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Na mieszkanie komunalne czeka się w Polsce od roku nawet do 17 lat. Co więcej zasoby lokalowe gmin zamiast się powiększać, to się kurczą, mówi Barbara Audycka z fundacji Habitat for Humanity Poland.

- Mamy około miliona mieszkań gminnych, czyli komunalnych i socjalnych. Zasób mieszkaniowy Polski liczy w tym momencie ok. 13,5 mln mieszkań. Także wychodzi, że mieszkania komunalne stanowią 6,7 proc. tego zasobu. To jest mało i tego zasobu z roku na rok w skali kraju ubywa. Przez wiele lat samorządy, gminy chciały pozbyć się problemu, jaki stanowiły dla nich mieszkania komunalne i dokonywały prywatyzacji na rzecz dotychczasowych mieszkańców, albo sprzedaży całego budynku na rzecz inwestorów prywatnych – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Gmin nie stać na budowę nowych mieszkań 

Ponad połowa tych lokali to mieszkania przedwojenne. Niektóre gminy budują też nowe, ale doskwiera im brak środków i wystarczającego wsparcia ze strony centralnej władzy, uważa Marek Goczyński, przewodniczący komisji gospodarki mieszkaniowej i przestrzennej Związku Miast Polskich.

- Są kilkudziesięcioletnie opóźnienia. Efekt jest taki, że są te braki. Gminy w małej części są wspierane przez fundusz dopłat na budowę lokali socjalnych. Mogą budować co prawda lokale mieszkalne, jeśli wyodrębnią odpowiednią liczbę lokali socjalnych – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

REKLAMA

Zdarzają się nieuprawnieni lokatorzy

Mieszkania komunalne, w przeciwieństwie do socjalnych, są wynajmowane na czas nieokreślony. W praktyce więc rzadko się zwalniają, zajmowane są latami, także przez osoby nieuprawnione. Często też lokatorzy są nie do usunięcia z mieszkania. Są też zaległości w wykonywaniu wyroków eksmisyjnych.

- To jest ok. 100 tys. zaległych wyroków do wykonania. Wydaje się, że jest ich jednak dużo więcej. Nie wszystkie wyroki są rejestrowane – podkreśla Marek Goczyński. – Ludzie nie płacą z różnych powodów. Jedni dlatego, że nie mają pieniędzy, ale inni te środki mają, a nie płacą dlatego, że wiedzą, że nic im za to nie grozi – dodaje.

Weryfikacja najemców

Z tym, że potrzebna jest rewizja przydzielania lokali komunalnych, zgadza się Barbara Audycka.

- Na pewno taka weryfikacja najemców jest potrzebna, choćby z tego względu, że wiele gmin tak naprawdę nie wie, kto zamieszkuje zasoby, w jakiej jest relacji w stosunku do właściciela, jakie są jego faktyczne dochody – mówi Barbara Audycka. – jesteśmy natomiast przeciwni pomysłowi, żeby osoby, które są powyżej kryterium dochodowego, pozbawiać mieszkania komunalnego. Proponujemy, żeby w takich wypadkach podnosić czynsz. To jest dobre rozwiązanie, które sprawia, że nie tworzą się enklawy biedy, getta, w których zamieszkują wyłącznie osoby o niskich dochodach – podkreśla.

REKLAMA

W ramach zaspokajania potrzeb mieszkaniowych osób o niższych dochodach, w kwietniu resort infrastruktury i budownictwa ma przedstawić szczegóły programu budowy tanich mieszkań na wynajem budowanych na gruntach przekazanych przez rząd. 

Karolina Mózgowiec, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej