Mieszkanie Plus: duże nadzieje samorządów związane z nowym programem

Rządowy program Mieszkanie Plus ma być powszechny i dostępny dla wszystkich grup społecznych.

2016-06-08, 14:50

Mieszkanie Plus: duże nadzieje samorządów związane z nowym programem
. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O tym, jak nowy program ma wpłynąć na sytuację mieszkaniową Polaków. mówili w radiowej Jedynki: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, Bartosz Turek, analityk Lion's Banku i Marcin Krasoń z Home Brokera (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Pierwszym elementem jest budowa tanich mieszkań na wynajem na gruntach Skarbu Państwa. Drugim - jak powiedziała premier Beata Szydło - będzie wsparcie budownictwa społecznego, w tym komunalnego, poprzez zwiększenie dofinansowania samorządów w budowie takich mieszkań.

W całej Polsce brakuje mieszkań


To bardzo dobre rozwiązanie, bo faktycznie i u nas, tak jak w całej Polsce brakuje takich mieszkań, uważa Paweł Kownacki, wójt dwunastotysięcznej, niezbyt zamożnej gminy Wieliszew.

- Tych mieszkań jest stosunkowo niewiele. Nieraz czeka się latami. Podstawowa rzecz to finanse. W tym momencie staramy się nadganiać pewnego rodzaju sukces, którego jednocześnie jesteśmy ofiarą. Finansowo musimy nadganiać infrastrukturę: kanalizację, wodociągi. Jednocześnie radni stawiają mi za priorytet oświatę, a więc mieszkalnictwo oświatowe, nie tylko komercyjne. Z drugiej strony, jeżeli pojawi się szansa na atrakcyjne dofinansowanie na budownictwo mieszkaniowe, to jestem w stanie przestawić pewne priorytety na inne tory, bo gmina jest od realizacji wszystkich potrzeb mieszkańców, nie tylko oświatowych, infrastrukturalnych. Chodzi również o umożliwienie startu osobom młodym – podkreśla gość radiowej Jedynki. – Każdy blok, każde mieszkanie będzie na wagę złota – dodaje.

Gmina miałaby pomysł, jak takie domy budować u siebie.

- Jako gmina mamy jeszcze uratowane kilka działek pod zabudowę wielorodzinną. Mamy już więc pewien wkład. Jeżeli okazałoby się, że możemy brać udział w którymś z tych filarów (programu Mieszkanie Plus – przyp. red.), to możemy albo wskazać te nieruchomości, albo ubiegać się o tanią pożyczkę, która pozwoliłaby np. naszej spółce wybudować tanie lokale na wynajem - mówi Paweł Kownacki.

Nie pogłębiać chaosu

Przy powszechnym w Polsce braku planów zagospodarowania przestrzennego, ważne jest,  żeby nowa zabudowa nie powiększała i tak już ogromnego chaosu przestrzennego, podkreślają architekci.
W Wieliszewie do tego nie dojdzie, zapewnia Paweł Kownacki.

REKLAMA

- Te działki, które posiadamy, są już w ramach planu zagospodarowania przestrzennego. Dzięki pracom planistów będą trzymały pewną harmonię, którą chcielibyśmy w Wieliszewie zachować – zaznacza gość radiowej Jedynki.

Dodatkowe wsparcie dla samorządów

Samorządy, oprócz wsparcia finansowego, otrzymają dodatkowy instrument, mówi wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

- W postaci zmiany ustawy o ochronie lokatorów, która przewiduje, że umowy z nowymi lokatorami mieszkań komunalnych będą zawierane na czas określony – mówi wiceminister.

Koniec z patologiami na rynku?

To pozytywne rozwiązanie. Pozwoli na likwidację patologii na tym rynku, ocenia Konrad Płochocki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

REKLAMA

- Dzisiaj mamy bardzo dużo takich przykładów, że mieszkanie kilkudziesięciometrowe, a może nawet przekraczające 10 metrów kwadratowych, w centrum miasta zajmuje osoba, która jeździ samochodem za kilkaset tysięcy złotych, a płaci ułamek wartości tego mieszkania, tylko dlatego że weryfikowano jej dochody w jednym momencie, kiedy przyznawano prawo do tego mieszkania. Wsparcie rządu powinno być dla tych osób, które są w sytuacji, kiedy rzeczywiście tego wsparcia potrzebują od innych podatników, a nie kiedy np. po kilu latach zaczynają dobrze zarabiać i tak naprawdę to one powinny dokładać się do wsparcia innych, a nie utrzymywać się z dotacji państwowych – zaznacza ekspert.

Program Mieszkanie Plus ma być uruchomiony od 2018 roku. Zdaniem wójta Wieliszewa, wystarczy rok, żeby zdobyć wszystkie zezwolenia i rozpocząć budowę.

Aleksandra Tycner, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej