Mieszkanie dla Młodych: kończą się pieniądze na 2017 rok
Kończą się pieniądze w programie Mieszkanie dla Młodych przeznaczone na 2017 rok. Wnioskodawcom zostało wypłaconych już 30 proc. środków z przyszłorocznej puli.
2016-07-04, 09:33
Posłuchaj
Limit pieniędzy z 2017 do przyznania jeszcze w tym roku to 50 proc. środków. 20 proc. pozostałej kwoty może zostać wyczerpana bardzo szybko, zaznacza Bogusław Białowąs, zastępca dyrektora Departamentu Usług Agencyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego.
- W 2016 roku pozostaje jeszcze 90 mln zł tych środków do wykorzystania, co według naszych szacunków powinno wystarczyć mniej więcej do końca lipca tego roku. Jeżeli oczywiście nie zmieni się aktywność beneficjentów i tych wniosków nie zacznie wpływać więcej lub mniej – mówi gość radiowej Jedynki.
W przyszłym roku mogą być problemy
Jak zaznacza Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości z Lion’s Bank może to spowodować problemy w przyszłym roku.
- Ta „górka” osób chętnych na ostatnie 50 proc. dofinansowania przypadające na rok 2017 będzie rosła. W styczniu spodziewam się szturmu na banki, mnóstwa wniosków o kredyty. Uważam, że te ostatnie pieniądze zarezerwowane na dopłaty na 2017 r., jak tylko będziemy mieli styczeń przyszłego roku, bardzo szybko wyparują. W styczniu, najpóźniej w lutym te pieniądze faktycznie znikną – przewiduje ekspert.
REKLAMA
Finalizacja transakcji w przyszłym roku
Co ciekawe, część wniosków o pieniądze z MdM na przyszły rok dotyczy rynku wtórnego. Oznacza to, że ze sprzedającymi mieszkania używane można się umówić na sfinalizowanie transakcji w przyszłym roku.
- Sprzedający zgadzają się na takie transakcje. Mając mieszkanie używane, sprzedają je, licząc na otrzymanie reszty kwoty dopiero w przyszłym roku. Godzą się na to, być może uważając, że jest to bezpieczne. Te pieniądze mają pochodzić de facto z budżetu państwa, a więc ich otrzymanie jest bardzo prawdopodobne – uważa analityk.
Dofinansowanie dla rodziców
Jest jeszcze jedna ważna informacja – szczególnie dla tych, którzy już skorzystali z programu MdM i mają dzieci, dodaje Bogusław Białowąs z BGK.
- Zgodnie z zapisami ustawowymi w momencie, kiedy w trakcie 5-letniego okresu od prawa przeniesienia własności mieszkania nastąpi urodzenie lub przysposobienie trzeciego bądź kolejnego dziecka, mamy do czynienia z dodatkowym dofinansowaniem w postaci 5 proc. wartości nieruchomości płatnym tytułem wcześniejszej spłaty kredytu – wyjaśnia rozmówca Jedynki.
REKLAMA
Uruchomienie środków następuje na wniosek klienta. Pieniądze będą przelewane na konto banku, w którym zaciągnięty jest kredyt jeszcze w tym roku.
Kamil Piechowski, awi
Polecane
REKLAMA