Program Mieszkanie+: deweloperzy nie mają się czego obawiać
Mieszkanie Plus ma wypełnić lukę na rynku mieszkaniowym. Programowi był poświęcony jeden z paneli Forum Ekonomicznego w Krynicy.
2016-09-07, 19:52
Posłuchaj
Jak mówi Włodzimierz Stasiak, wiceprezes zarządu BGK Nieruchomości, na rynku mieszkaniowym istnieje obecnie duży, niezaspokojony popyt. Generują go osoby, które nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania, a jednocześnie mają za wysokie dochody, by ubiegać się o mieszkanie komunalne.
Program w miejscowościach, gdzie deweloperów nie ma
Jak dodaje, program nie ogranicza się tylko do miejscowości, gdzie już działają deweloperzy.
̶ Program nie jest skierowany przeciwko komuś, np deweloperom, ale ma wypełnić lukę tam, gdzie ich nie ma, mówi gość Polskiego Radia 24.
Współpraca z deweloperami możliwa, ale przy odpowiednich kosztach
̶ Jesteśmy otwarci na współpracę z deweloperami - mówi wiceprezes BGK Nieruchomości.
Minimalna cena przy odpowiednim standardzie
Wyjaśnia, że jeśli odpowiedzą oni pozytywnie na zaproszenie, to wiele projektów będzie z nimi realizowane, ale pod warunkiem odpowiednich kosztów zapewniających minimalizację cen wytworzenia metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkań, przy zachowaniu odpowiednich standardów.
REKLAMA
Potrzebna pomoc samorządów
Kluczowe będzie też zaangażowanie jednostek samorządu terytorialnego.
I to nie tylko w budowie, ale chociażby w rozpoznaniu potrzeb na określonym terenie.
W programie będą wykorzystane grunty Skarbu Państwa
Jak podkreśla wiceprezes BGK Nieruchomości, mieszkania będą budowane na gruntach Skarbu Państwa, ale też z wykorzystaniem gruntów Skarbu Państwa. Oznacza to, że grunty, które nie spełniają kryteriów do realizacji programu, będą sprzedawane, a uwolniony kapitał będzie wykorzystany do budowy mieszkań.
Maria Szurowska, KM, jk
Polecane
REKLAMA