Specustawa mieszkaniowa już w tym roku. Ma przyspieszyć wydawanie pozwoleń, odrolnienie gruntów
Specustawa mieszkaniowa ma zacząć obowiązywać jeszcze w pierwszej połowie tego roku - powiedział w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
2018-02-14, 20:00
Dodał, że założenia dotyczące specustawy zostały przyjęte podczas środowego posiedzenia Rady Mieszkalnictwa.
Specustawa ma przyspieszyć inwestycje budowlane, usunąć bariery biurokratyczne
Jak tłumaczył Kwieciński "specustawa mieszkaniowa ma zdecydowanie przyspieszyć proces budowy mieszkań w Polsce i usunąć bariery biurokratyczne, ale również te bariery, które są związane z procesem przygotowawczym do budowy".
Uzyskanie pozwolenia na budowę skrócone do 0,5-1 roku
Jak wskazał minister obecnie proces uzyskiwania zezwoleń na budowę trwa ok. 5 lat. "Chcemy, aby poprzez wprowadzone zmiany w specustawie mieszkaniowej ten okres skrócił się do ok. pół roku do roku" - dodał.
Powiązany Artykuł

Pierwsze Mieszkania Plus: w Jarocinie lokatorzy już w kwietniu, opłata 1,3 tys. zł
Projekt ustawy ma trafić na szybką ścieżkę legislacyjną
Podkreślił, że rząd chce, by projekt ustawy przeszedł całą ścieżkę legislacyjną i by został zatwierdzony jeszcze w pierwszej połowie 2018 r.
Specustawa przyspieszy proces odrolnienia gruntów
Specustawa mieszkaniowa przyspieszy proces odrolnienia gruntów nadających się pod zabudowę mieszkaniową - powiedział minister. Dodał, że obecnie proces ten trwa nawet do kilku lat i jest bardzo uciążliwy.
Jak powiedział minister, kluczowym działaniem wynikającym ze specustawy jest "skrócenie tego okresu tak, żeby proces (odrolnienia - PAP) uzyskiwania wszelkiego rodzaju dokumentów, zgód i pozwoleń trwał nie dłużej niż rok".
Wskazał, że w miastach znajduje się bardzo dużo terenów rolnych i jest problem z odrolnieniem tych terenów. "Chcemy sprawić, aby te tereny, które znajdują się w miastach, a nawet często w sąsiadujących z miastami gminach, a mogą być wykorzystane na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, jednym tym aktem odrolnić" - powiedział.
W odrolnieniu duża rola samorządów
Kwieciński zaznaczył, że brak terenów pod budownictwo mieszkaniowe bardzo często powodowało podnoszenie cen gruntów. "Mamy z tym do czynienia w całym kraju" - zauważył. Podkreślił, że ten problem jest najbardziej widoczny na warszawskim rynku.
Dodał, że w zakresie odrolnienia "konieczna jest współpraca z samorządami podobnie jak przy specustawach kolejowych, czy drogowych". Mówił, że "decyzje lokalizacyjne, które są tutaj kluczowe, będą wydawane przez wojewodów".
"Dajemy bardzo ważny instrument dla samorządów, które są bardzo istotne w tym obszarze działania państwa. Te pozytywne decyzje będą uzależnione od pozytywnej opinii samorządów, a konkretnie od rad gmin. Każda taka decyzja będzie mogła być zablokowana przez radę, która będzie miała na bazie tej specustawy, prawo veta" - podsumował.
REKLAMA
Kwieciński: chcielibyśmy do przyszłego roku uruchomić budowę 100 tys. mieszkań
- Chcielibyśmy do przyszłego roku uruchomić budowę 100 tys. mieszkań - powiedział w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Mieszkanie Plus ma napędzać polską gospodarkę
Dodał, że program Mieszkanie plus może zmobilizować ok. 200 mld zł w inwestycjach do 2030 roku.
Powiązany Artykuł

Program Mieszkanie plus: budowa 75 tys. mieszkań wygeneruje 400 tys. miejsc pracy
"Zakładamy, że cały ten nasz program (Mieszkanie plus - PAP), to będzie nie tylko program dostarczenia mieszkań dla potrzebujących (...), ale będzie napędzał polską gospodarkę" - podkreślił Kwieciński dodając, że "będzie to duży program inwestycyjny, który może zmobilizować na inwestycje do 2030 roku ok. 200 mld zł".
"To może być potężne koło zamachowe dla naszej gospodarki" - mówił.
Minister powiedział, że Mieszkanie plus to "program ważny społecznie". "Brakuje od 1 mln do 2 mln mieszkań w naszym kraju" - wskazał.
Specustawa mieszkaniowa dla wszystkich inwestorów, zajmujących się budownictwem mieszkaniowym
REKLAMA
− Specustawa mieszkaniowa będzie skierowana do wszystkich inwestorów, zajmujących się budownictwem mieszkaniowym - powiedział w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Zaznaczył, że projektowane zmiany będą dotyczyły wszystkich podmiotów, które zajmują się budownictwem mieszkaniowym, "czyli zarówno publicznych, które są zaangażowane w program Mieszkanie plus, jak również podmiotów, które budują mieszkania w Polsce, czyli będą dotyczyły samorządów, również deweloperów".
NRG, IAR, PAP, jk
Polecane
REKLAMA