X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rząd chce wprowadzić przedawnienie dla samowoli budowlanych

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 11:52
Rząd chce wprowadzić termin przedawnienia dla samowoli budowlanych. Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń poinformował w Jedynce, że termin ten wynosiłby 20 lat.
Przepisy o przedawnieniu mają się znaleźć w przygotowywanej przez rząd nowelizacji prawa budowlanego. Wiosną ma ona trafić do Sejmu.
Przepisy o przedawnieniu mają się znaleźć w przygotowywanej przez rząd nowelizacji prawa budowlanego. Wiosną ma ona trafić do Sejmu. Foto: pixabay

Wiceminister powiedział, że na wprowadzeniu tego rozwiązania skorzystałyby przede wszystkim osoby, które odziedziczyły lub kupiły w dobrej wierze nielegalnie postawione budynki.

Jak powiedział gość Jedynki, budynki te często nikomu nie przeszkadzają, nie ma na nie żadnych skarg, a ich właściciele płacą podatek od nieruchomości.

Z przedawnienia mogliby skorzystać właściciele wszelkich budynków, które są bezpieczne pod względem konstrukcyjnym i wobec których nie toczą się żadne postępowania.

Artur Soboń powiedział, że przepisy o przedawnieniu mają się znaleźć w przygotowywanej przez rząd nowelizacji prawa budowlanego. Wiosną ma ona trafić do Sejmu. Wiceminister wyraził przekonanie, że zostanie uchwalona przed końcem kadencji parlamentu.

Rząd uprości legalizację samowoli budowlanych. Potrzebne będą tylko trzy dokumenty

− Jeśli nowe prawo budowlane wejdzie w życie, do legalizacji potrzebne będzie tylko oświadczenie właściciela, że budynek powstał ponad 20 lat temu, uproszczona inwentaryzacja geodezyjna, a także ekspertyza budowalna, potwierdzająca, że obiekt jest bezpieczny - powiedział wiceminister Soboń.

Obecny proces legalizacji jest kosztowny i bardzo trudny

Obecnie - jak powiedział kilka dni temu dla PAP wiceminister Soboń - proces zalegalizowania jest trudny i kosztowny: trzeba wykazać, że budynek z jest zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego i zapłacić ok. 50 tys. zł (za dom jednorodzinny - PAP). Z danych MIiR wynika, że w ubiegłym roku zalegalizowano tylko 300 nieruchomości, rozebrano natomiast ponad 2 tysięcy.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak