Mieszkanie+: w Sejmie przepisy ułatwiające pozyskiwanie gruntów

Dziś odbędzie się między innymi drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Zawiera on rozwiązania służące sprawnej realizacji programu Mieszkanie+, w tym ułatwiające pozyskiwanie gruntów do wykorzystania na cele mieszkaniowe przez KZN.

2019-05-16, 08:31

Mieszkanie+: w Sejmie przepisy ułatwiające pozyskiwanie gruntów
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: kuzsvetlaya/Shutterstock.com

W środę połączone sejmowe komisje infrastruktury i samorządu terytorialnego opowiedziały się za przyjęciem projektu noweli ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Do projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN) posłowie połączonych komisji przyjęli poprawki doprecyzowujące i redakcyjne.

Związek Miast Polskich przeciwny nowelizacji

W trakcie posiedzenia komisji, przedstawiciel Związku Miast Polskich (ZMP) Marek Wójcik apelował o oddalenie projektu noweli. Zarzucał on autorom projektu brak konsultacji ze stroną samorządową, "łamanie konstytucji, która gwarantuje samorządom ochronę ich majątku", a sposób przyjmowania przepisów określił jako "sprzeczny z regulaminem Sejmu".

W tle spór o opłatą przekształceniową

Przedstawicielowi ZMP odpowiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Wiceminister wytłumaczył, że nowela ułatwi pracę samorządom m.in. w kwestii związanej z zaliczeniem odpłatności użytkowania wieczystego w poczet opłaty przekształceniowej i będzie korzystna dla mieszkańców samorządów.

− Nie jest niczym nadzwyczajnym, że państwo polskie upomina się o grupy w trudnej sytuacji materialnej, trudnej sytuacji życiowej, jeśli one nie uzyskują - a są takie możliwości - odpowiedniej bonifikaty, a tym samym odpowiedniego wsparcia ze strony samorządów" - stwierdził wiceminister.

Nowelizacja pozwala na uproszone zaświadczenia o przekształceniu

Soboń odniósł się do jednego z zapisów projektu nowelizacji o KZN, który pozwoli wydawać uproszczone zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność.

− Wydaje mi się, że ten wymiar społeczny z jednej strony, ale przede wszystkim to, że my tą zmianą usprawniamy realizacje ustawy, ułatwiając i przyspieszając gminom wydawanie zaświadczeń, jest naczelnym postulatem samorządów - my w tym zakresie tą zmianą z pewnością to ułatwiamy" - tłumaczył wiceminister Soboń.

Nowelizacja umożliwia pozyskiwanie nieruchomości spółek Skarbu Państwa

Nowelizacja ma pozwolić na zwiększenie zasobu gruntów, które będzie można wykorzystać na cele mieszkaniowe przez Krajowy Zasób Nieruchomości.

W projekcie wprowadzono m.in. przepisy umożliwiające pozyskiwanie przez KZN nieruchomości stanowiących własność lub oddanych w użytkowanie wieczyste jednoosobowych spółek Skarbu Państwa.

Podmioty te będą musiały przekazywać cyklicznie do KZN wykazy nieruchomości, którymi gospodarują. W przypadku gdy nieruchomość ujęta w wykazie zostanie przekazana do zasobu, którym gospodaruje KZN, spółkom wypłacana będzie kwota – oparta na wartości rynkowej nieruchomości – która zabezpieczy ich interesy majątkowe.

Proponowane rozwiązania pozwolą również na efektywniejszy udział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) oraz Agencji Mienia Wojskowego (AMW) w zasilaniu Zasobu Nieruchomości gruntami, które będą mogły być wykorzystanie pod budownictwo mieszkaniowe.

REKLAMA

Ustawa nie będzie stosowana do gruntów leśnych

Zgodnie z projektem, przepisy ustawy nie będą stosowane do gruntów zarządzanych przez Lasy Państwowe. Z przeprowadzonej analizy wynika, że nieruchomości ujęte w wykazach są położone w większości w dużych, zwartych kompleksach leśnych, co stanowi istotne ograniczenie ich wykorzystania pod inwestycje mieszkaniowe.

KZN bankiem gruntów dla realizacji Mieszkania+

Ustawa o KZN weszła w życie we wrześniu 2017 roku. Przepisy przygotowane zostały w ówczesnym Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. KZN miał pełnić rolę państwowego banku gruntów, na których miały powstać lokale w ramach Mieszkania+.

Zasób będzie także mógł tworzyć spółki celowe – nie tylko z Jednostkami Samorządu Terytorialnego, jak do tej pory – ale także m.in. ze spółkami Skarbu Państwa czy funduszami inwestycyjnymi.

Podczas kwietniowego posiedzenia sejmowych komisji infrastruktury i samorządu terytorialnego Artur Soboń podkreślił, że dzięki proponowanym zmianom w ustawie o KZN potencjał banku ziemi Mieszkania+ urośnie faktycznie do 100 tys. mieszkań.

− Na gruntach znajdujących się w „banku” KZN, według szacunków, może powstać ponad 60 tys. mieszkań. Do tego dochodzą projekty już realizowane przez PFR Nieruchomości, które zaowocują liczbą ponad 50 tys. mieszkań – tłumaczył.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej