TBS-y na sprzedaż, ale nie za złotówkę
Ministerstwo infrastruktury kończy pracę nad założeniami do ustawy, która umożliwi najemcom wykup mieszkań w budynkach postawionych przez towarzystwa budownictwa społecznego.
2010-08-05, 17:00
Kupno mieszkania z TBS-u może być dla najemcy całkiem dobrą inwestycją, o ile bonifikata udzielana przy sprzedaży będzie odpowiednio wysoka. Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej w połowie 2011 roku.
Gdy TBS-y powstawały nikt sprzedaży tych lokali nie zakładał. Teraz będzie to możliwe po cenie zbliżonej do rynkowej. Jednak nie każdy lokator będzie mógł kupić swoje mieszkanie. Na pytania Krzysztof a Rzemienia w tej sprawie odpowiada wiceminister resortu infrastruktury Piotr Styczeń.
Krzystof Rzyman: Prawo nie obejmie wszystkich najemców. Kto zatem będzie mógł wykupić swoje mieszkanie?
Piotr Styczeń: Wykup mieszkania TBS-u będzie dostępny po pierwsze dla najemców z prawem najmu aktualnym w dniu złożenia wniosku. Po drugie, najemcom, którzy kiedyś wnieśli partycypację pokrywającą koszty budowy.
Ile osoba uprawniona do wykupu będzie musiała za mieszaknie zapłacić?
Na penwo będzie musiała pokryć wszystkie koszty wybudowania zasobu, włącznie z wartością gruntu, który będzie przynależał poprzez udział w nieruchomości do konkretnego lokalu. Trudno ustalić wartośc takich lokali. Ich wartość będzie się inaczej kształtować w Koszalinie inaczej w Warszawie. Po prostu decyduje o tym lokalny rynek mieszkaniowy.
Jak ma być wyliczana wartość mieszkania? Czy będzię się to robić po aktualnych cenach?
Rzeczoznawca dokona wyceny w taki sposób, jak ustalone są w ustawie o gospodarce nieruchomościami, czyli w oparciu o wartości rynkowe. Jesteśmy przekonani, że od tej dopiero wartości TBS będą wychodziły z propozycja zbycia takiego lokalu na rzecz najemcy. Będzie jednak jedno zastrzeżenie - ta wartość wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę będzie musiała być oparta na porównaniu z kosztami powstania zasobu.
Przewidujemy możliwość uzyskania bonifikat przez zbywającego, w tym przypadku - TBS. W związku z tym, że bonifikata ta będzie rozpatrywana w warunkach pokrycia przez wartość zgodną z wyceną rzeczoznawcy zadłużenia ciążącego na lokalu, to dopiero wtedy będzie udzielona odpowiedź w danym konkretnym przypadku i nie wcześniej.
W pana opinii, opinii resortu zainteresowanie sprzedażą tych mieszkań ze strony samorządów?
Sądzę, że jeżeli określimy jasną ścieżkę powrotu tych środków w sferę mieszkaniową, to zgodnie z ankietą, którą przeprowadziliśmy przy badaniu ewentualnego rynku takich mieszkań, połowa gmin deklarowała duże zainteresowanie sprzedażą. Było tylko jedno zastrzeżenie - gminy były zainteresowane zbywaniem lokali, jeżeli pieniądze miały wrócić do sytemu budownictwa mieszkaniowego w gminie.
tk
Polecane
REKLAMA