more_horiz
Gospodarka

Od 1 stycznia Polska kończy z użytkowaniem wieczystym

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 12:32
Pierwszego stycznia 2019 roku zniknie użytkowanie wieczyste gruntów. Zostanie ono automatyczne przekształcone w prawo własności. Zmiana dotyczy właścicieli 2,5 miliona mieszkań.
Audio
  • Pierwszego stycznia 2019 roku zniknie użytkowanie wieczyste gruntów. Zostanie ono automatyczne przekształcone w prawo własności. Zmiana dotyczy właścicieli 2,5 miliona mieszkań. Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń mówi, że zainteresowane osoby nie muszą składać żadnych podań i pism, by doszło do przekształcenia. /IAR/.
  • Na gruntach należących do skarbu państwa jej maksymalna wysokość została ustalona na poziomie 60 procent. Na gruntach należących do samorządów, to one ustalają ich wymiar. Jak mówi Artur Soboń, wysokość opłat i bonifikat może być zróżnicowana./IAR/.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń mówi, że zainteresowane osoby nie muszą składać żadnych podań i pism, by doszło do przekształcenia.

Zaznaczył, że każdy, kto dziś jest właścicielem mieszkania lub domu, ale jednocześnie nieruchomość leży na gruntach objętych użytkowaniem wieczystym, stanie się także właścicielem gruntu, którego był użytkownikiem wieczystym. Stanie się tak niezależnie od woli, czy decyzji zainteresowanego.

Przekształcenie płatne, ale z dużymi bonifikatami

Przekształcenie wiąże się z opłatą obliczoną na podstawie wartości gruntu, lokalizacji i powierzchni. Właściciele mogą jednak liczyć na bonifikaty.

Bonifikata na gruntach państwowych wyniesie 60 porc., na samorządowych – nawet 99 proc.

 Na gruntach należących do skarbu państwa jej maksymalna wysokość została ustalona na poziomie 60 procent.

 Na gruntach należących do samorządów to one ustalają ich wymiar. W Warszawie, gdzie ceny nieruchomości są najwyższe, uchwalono ostatecznie 98 - procentową bonifikatę.

Jak mówi wiceminister Artur Soboń, wysokość opłat i bonifikat może być zróżnicowana. Podkreślił, że opłaty mogą się między sobą znacznie różnić. "Decydujący wpływ będzie miała wartość danej nieruchomości" - podsumował wiceminister.

Opłata jednorazowa, albo rozłożona na raty

Wysokość opłaty przekształceniowej każdy zainteresowany pozna, gdy uda się do urzędu miasta, by odebrać zaświadczenie o przekształceniu. Ustawodawca dał możliwość jednorazowej zapłaty, bądź rozłożenia jej na raty.

IAR, jk